48% от наемателите в молове и ритейл паркове са преустановили плащането на наеми, режийни разходи и на контрагенти. 51% са пуснали служителите си в платен или неплатен отпуск, а 37% са замразили плановете си за експанзия. Това показват данните от телефонно проучване сред наемателите и наемодателите на търговски площи в страната във връзка с влиянието на COVID-19, направено от анализаторската компания Colliers. То е проведено в периода 30 март – 1 април тази година. При наемодателите са проведени разговори със собственици на търговски центрове и ритейл паркове. Наемателите са представени най-вече от секторите Заведения за хранене (20%), Мода (20%), Спортни стоки (8%), Хранителни стоки (8%), Стоки за дома, Услуги, Здраве и красота, Забавления и свободно време, и др.
Данните от експресното проучване показват още, че вече са налице и първите сигнали за фалити. 3% от търговците са заявили, че са се насочили към закриване на своите обекти.
Първа за невъзможността ползвателите да плащат наемите си за офис и търговски площи алармира Асоциацията на на собствениците на бизнес сгради в България. Оттам предложиха 12 мерки за справяне със ситуацията, сред които 9 месечен държавен мораториум за плащанията на главници по кредити за всички длъжници, чийто бизнес е засегнат от блокирането на стопанския живот. Тези главници ще бъдат изплатени, но в бъдещи периоди.
Проучването на Colliers сочи, че едва 13% от наемателите казват, че не отчитат никакви последствията от кризата. Други отчетени практики са съкращение на персонал, предоговаряне на наемни нива, намаляване на работното време и на възнагражденията.
Търговците няма да се възползват от 60:40По-голямата част от всички участници в проучването твърдят, че няма да се възползват от предложените от държавата мерки за подпомагане на бизнеса, тъй като не ги намират за приложими за тях. В групата на наемодателите 13%, а в тази на наемателите 19% имат нужда от повече информация по отношение на помощта, която се предлага. Най-дискутираната от тях бе държавата да поема 60% от заплатите на служителите на фирми, които имат намалели доходи с 20 на сто заради кризата.
Както “Икономист” писа вчера стана ясно, че освен тези 60%, държавата ще се съобрази с изискването на бизнеса и ще плати и осигуровките, които се дължат от работодателя. Проучването е направено преди този развой на събитията.
Наемодателите са солидарниНаемодателите демонстрират солидарност в кризисната ситуация като почти всички (96%) планират да предложат облекчени наемни условия на наемателите си по време на извънредното положение. Най-популярните такива са намаление или отлагане на плащането на наем. По отношение на генерирането на допълнителни приходи 60% от наемателите са се насочили към онлайн търговия или разработване на нови продукти и услуги. Останалата част от тях за момента не планират да променят бизнес стратегията си. Това вероятно е свързано с факта, че 39% от наемателите очакват здравната криза да приключи до 2 месеца – най-често срещаният отговор в тази група респонденти. Повечето наемодатели се обединяват около прогнозата, че продължителността на настоящата ситуация ще е между 3 и 6 месеца.