Частните арт колекции на светло

135 произведения на изкуството от 50 български художници от първата половина на ХХ век са в галерията на ул. „Шипка” 6 до края на месеца

Виолета Цветкова
Виолета Цветкова / 17 March 2018 11:03 >
Частните арт колекции на светло
Казват, че пазарът на изкуство в България е слаб; че цените на творби от български художници трудно ще достигнат тези на световните аукциони; че сме твърде „малки”, за да се изправим с достойнство до големите имена в чужбина. Известни са обаче и други мнения – имаме майстори, които не отстъпват на „големите”. Това се опита да докаже преди няколко години акад. Светлин Русев при откриването на Националната галерия – Квадрат 500. А сега отново той е сред 24-мата колекционери, които с подобна идея представят част от своите арт съкровищници в столичната галерия на ул. „Шипка” 6.     

Понеделник привечер е, но по стълбите към втория етаж непрекъснато се изкачват хора. Причината е експозицията „Българска живопис – първата половина на ХХ век – избрано от частни колекции”, включена в „Културната програма за българското председателство на Съвета на Европейския съюз – 2018”. В пространството са събрани 135 произведения на 50 автори. Сред тях има малко известни и дори непознати досега творби на най-големите ни живописци.

Още с влизането погледа привличат “Персийка” от Жул Паскин, “Зимен пейзаж” на Атанас Михайлов и “Пловдив” на Никола Танев. Откриваме и по-малките “Автопортрет” на Тодорка Бурова, “Гора” на Наум Хаджимладенов, “Момичета” на Елисавета Консулова-Вазова, “Стара планина” на Цанко Лавренов и “Дон Кихот” на Георги Машев. Няма как да не забележим “Майчинство” и “Дамски портрет” на Борис Георгиев, „Виолетки”, „Гора” и „Бял равнец” на Николай Райнов. Не можем да отминем трите платна на Васил Стоилов – “Автопортрет”, “Профил” и “Явора” или “Маслинова гора” и “Дамски портрет” на Кирил Цонев, “Зафирка” и “Събиране на картофи” на Златю Бояджиев. Оставаме без дъх пред “Мадона с дете” на Владимир Димитров-Майстора, “Портрет на евреин” от Иван Мърквичка, “Българска мадона” и “Анна Каменова” на Иван Милев, пред автопортретите на Вера Лукова, Майстора, Васил Бараков и Стоян Венев, пред “Светещите пламъци” на Сирак Скитник…

Изложбата ще бъде отворена до 1 април. Ръководител на проекта е Светлин Русев, а куратор и съставител на каталога е Галина Декова. И

На снимката:  Златю Бояджиев, „Зафирка“

Текстът е публикуван в новия брой на "Икономист" от 16 март, който може да купите в разпространителската мрежа в страната.

 

 
Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ