Най-добрият приятел на предприемача
Само наличието на договор може да даде сигурност и предвидимост на всеки бизнес
КОНТРАКТ: Стискането на ръце е просто един жест в света на бизнеса, ако нямате подписани права и отговорности
Независимо дали сте фрийленсър, или стартирате малък бизнес с няколко служители, едно нещо определено ще ви трябва, за да защитите бизнеса си и себе си в някакъв момент: изпълним договор. Много начинаещи бизнесмени (и немалко опитни също) разглеждат договора като спор и загуба на време. Някои дори си мислят, че писменото споразумение означава „предизвикване на проблеми“.
Когато са изготвени правилно, договорите не създават проблеми – те ги решават. Договорите се разпространени във всички индустрии, защото писмените споразумения са от съществено значение за добри работни отношения с доставчици, търговци, партньори и клиенти или потребители. Но какво всъщност прави договорите толкова важни.
Премахват съмнението
и внасят сигурност
Един добре изготвен договор трябва да обхване очакванията на всяка от страните. Той им помага да се съсредоточат върху бизнес отношенията си, вместо да разрешават отворени въпроси. За да разберете, помислете за най-големия си клиент, за предпочитане този, с когото редовно правите бизнес. Колко различни аспекти на трансакциите ви с този човек или бизнес можете да идентифицирате? Да кажем, че продавате хартия и този клиент е адвокатска кантора. От какъв размер хартия се нуждаят? Колко трябва да доставите на месец? Каква цена са длъжни да платят и кога? Хартиената сделка е елементарен пример, повечето бизнес сделки са по-сложни и в резултат на това предлагат много повече източници за несигурност. Писмените договори помагат за премахване на несигурността, присъща на тези сложни сделки, и улесняват и двете страни да правят по-ефективни и надеждни планове.
Очертават средствата
за правна защита
Несигурността може да ви струва доста време, усилия и пари, ако вие или вашият клиент не сте наясно със задълженията си. Количествата, цените на единица, разходите за доставка и кой ги плаща са само няколко от нещата, които трябва да са изложени в писмена форма.
Освен това е важно да се очертаят средствата за правна защита, в случай че една от страните наруши споразумението. В някои юрисдикции дори и да спечелите дело за нарушение на договора, не можете да компенсирате разходите по това дело (например адвокатски хонорари), освен ако не са били посочени в писмен договор. Съдебният процес обаче не е много ефективен начин за решаване на бизнес спорове, защото може да бъде твърде скъп и отнема време. Договорът може да посочи алтернативен начин за разрешаване на вашия спор, като медиация или арбитраж. Много страни в бизнес спорове предпочитат тези методи пред завеждането на дело.
Помагат за чисто прекратяване
на отношения
Прекратяването на бизнес отношения може да създаде пречки, които да не могат да бъдат разрешени чрез нормална комуникация. Когато купувачът на стоки или услуги внезапно отмени сделката, това може да доведе до много проблеми, основният от които е прекъсването на очакваните парични потоци. Клаузата за прекратяване може да ви помогне, като поискате от купувача да ви уведоми предварително (обичайно един месец). Това известие ви дава време да намерите други клиенти, които да заменят изгубените приходи.
Предвиждат
непредвидимото
Обичайна клауза в договорите е „форсмажор“. По същество тя определя задълженията и правата на страните в случай на непредвидимо събитие, като например природно бедствие или други обстоятелства извън техния контрол. Да речем, че трябва да доставите 20 кашона чай, но контейнерът, в който е вашата стока, пада от кораба по време на буря. С клауза за форсмажорни обстоятелства няма да се счита, че нарушавате договора, въпреки че технически не сте изпълнили задълженията си.
Ако сте нов в договорните отношения, най-добре е да наемете адвокат с опит във вашата индустрия, за да създадете примерен контракт за вашата компания. Трябва да сте наясно, че бъдещите ви партньори могат да поискат промени в документа. Бъдете внимателни при преразглеждането и приемането на изменения, тъй като договорното право е доста сложно и резултатите могат да зависят дори от незначителни корекции. И
Текстът е публикуван в брой 5/2019 г. на списание "Икономист", който може да купите в разпространителската мрежа. Вижте какво още може да прочетете в броя.
Абонирай се!
Абонамент за списание BGlobal може да заявите:-във фирма &bd...