Американците създадоха прототип на адаптивния мерник

BusinessGlobal
BusinessGlobal / 24 October 2014 11:32 >
Американците създадоха прототип на адаптивния мерник

Американската национална лаборатория в провинция Сандия разработи прототип на първия адаптивен мерник за автомат RAZAR. Според прессъобщението на лабораторията основното преимущество на новия мерник е това, че войникът няма да отвлича вниманието си от целта, за да регулира увеличението. RAZAR е лек, точен и може да работи дълго с едни и същи батерии.

За разлика от обикновените оптични устройства, при които промяната на фокусното разстояние става чрез изместване на лещите по протежението на оста, в RAZAR лещите са неподвижни. За да се промени степента на увеличение в мерника, трябва да се промени ъгъла на лещите, които представляват херметични полимерни прозрачни пластини, между които има течност. Промяната на ъгъла става с помощта на пиезоелектрически механизъм.

Управлението на лещите в RAZAR става с помощта на копче. Когато го натиснеш, пиезоелектрическият механизъм може да промени ъгъла на лещата за 250 милисекунди с точност до сто нанометра. Полумерните адаптивни лещи в мерника се съчетават с фиксираните стъклени осветителни лещи, за да увеличат качеството на изображението.

 

 

Интересно е, че запазването на установения ъгъл на адаптивните лещи не изисква енергия. Прототипът на мерника се захранва с две батерии АА. Само с две батерии адаптивните лещи могат да променят ъгъла до десет хиляди пъти. Устройството за управление може да се постави на всяко едно място на автомата.

Ръководителят на проекта за разработка на адаптивния мерник в Сандийската национална лаборатория е бившият офицер на специалните сили на американската армия Брет Бегуел, който сега е инженер на оптични системи. Създаденият от тях мерник отговаря на военния стандарт MIL-STD-810G за удар, виброустойчивост и температурно въздействие. Мерникът притежава широк динамичен диапазон и система за компенсация на температурни аберации.

Разработката на адаптивния мерник започва в САЩ през 2006 год. по поръчка на министерството на отбраната, което тогава обяви, че се нуждае от леки, точни и надеждни мерници. В бъдеще Националните лаборатории в Сандия възнамеряват да използват технологията на адаптивните лещи в биноклите, медицинските оптични прибори, мобилните телефони и аксесоарите за ловци.

Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ