Мащабен българо-турски бизнес форум с премиер, министри и 120 представители на бизнеса

BusinessGlobal
BusinessGlobal / 26 March 2025 19:05 >
Мащабен българо-турски бизнес форум с премиер, министри и 120 представители на бизнеса
Източник: Министерство на икономиката
Петър Дилов и Йомер Болат
Турция е един от водещите и ключови външнотърговски партньори на България. Двете страни имат много добри съседски и партньорски отношения.  Доказателство за това са и данните за 2024 г., според които двустранният стокообмен отбелязва своеобразен връх и възлиза на рекордните стойности от 7,7 млрд. евро, като отчита ръст от 15.6 % спрямо 2023 г. Това заяви министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов, който заедно с министъра на търговията на Република Турция Йомер Болат откри българо-турски бизнес форум в София с участието на над 120 представители на бизнеса от двете страни. Това е първото събитие в България, организирано от Асамблеята на турските износители (TIM), в сътрудничество с Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Българо-турската търговско-промишлена камара (BULTISAD) и с подкрепата и координацията на търговския съветник на турското посолство в София.

Дилов и Болат изразиха увереност, че до две години двустранният стокообмен може да достигне до 10 млрд.евро.

Министър Дилов посочи, че за 2024 г. експортът ни за Турция възлиза на 6,7% от общия износ на България и това прави южната ни съседка един от водещите пазари за износ на български стоки.

Икономическият министър изтъкна, че тези данни потвърждават значителния потенциал за растеж, който съществува в търговското сътрудничество между България и Турция. „Уверен съм обаче, че има още много какво да направим за задълбочаване на двустранните икономически отношения, както и за изграждането на нови партньорства между компаниите от двете страни“, допълни той.

Петър Дилов отбеляза, че освен много добрите търговски отношения, които имаме, страната ни е и атрактивна инвестиционна дестинация за турския бизнес. По думите му много турски компании вече са избрали България за предпочитано място за правене на бизнес и споделят положителен опит, като в някои български региони те са и сред най-големите работодатели у нас. „Инвестициите на турските фирми в България са във всички сектори на икономиката“, допълни той.

Министърът на търговията на Турция изтъкна, че двете страни имат много добри икономически отношения. По думите му България е врата на турския бизнес към Европа. Болат посочи , че турските инвестиции в България  са над 2,6 млрд.евро., като над 2500 турски компании оперират у нас.

Министър Дилов подчерта от своя страна, че България е много добра дестинация за инвестиции и турският бизнес би могъл да инвестира директно в индустриалните паркове в страната. Той увери турските компании, че всяка една от тях, може да разчита на институционална подкрепа от страна на Министерството на икономиката и индустрията.

Българският министър и турският му колега, който е на официална визита у нас, проведоха и двустранна среща, на която обсъдиха положителното развитие на икономическите отношения и отчетоха, че съществува потенциал за още по-задълбочено сътрудничество в различни сфери.

Като перспективни направления и сектори с потенциал за нарастване на търговията, инвестициите, междуфирменото коопериране, както и реализирането на съвместни проекти те откроиха информационни и комуникационни технологии, транспорт и логистика, машиностроене, електроника и електротехника, автомобилна промишленост, текстилна и трикотажна промишленост, химическа промишленост, хранително-вкусова промишленост, селско стопанство и др.

По думите на Дилов политиката на българското правителство е насочена към подобряване на условията за бизнес чрез намаляване на административната тежест и регулациите, както и запазване на финансова стабилност.

„Работим за възстановяване на доверието към България като надежден партньор и локация за инвестиции. Ще стимулираме инвестициите във високотехнологични производства, както и в създаването на нови продукти и услуги, за изграждане на конкурентоспособна, ресурсно-ефективна нисковъглеродна индустрия. Смятам, че точно тези сектори биха представлявали сериозен интерес и за турския бизнес“, отбеляза икономическият министър.

Турция е традиционно един от водещите икономически партньори на България в областта на търговията и инвестициите. Задълбочаването на икономическото сътрудничество и търговските отношения е важно и за двете страни, заяви по късно на среща с Йомер Болат министър-председателят Росен Желязков. Като обещаващи области за двустранно сътрудничество премиерът посочи иновациите, цифровата инфраструктура, зелените и нисковъглеродните енергийни технологии. В рамките на разговора беше отбелязан също двустранният стокообмен, който за 2024 година достигна рекордно ниво от 7,7 млрд. евро.

(От БТА)
Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ