Красимира Райчева, мениджър на Visa за България: Цел – издигане на ролята на жените в бизнеса

BusinessGlobal
BusinessGlobal / 03 February 2025 10:21 >
Красимира Райчева, мениджър на Visa за България: Цел – издигане на ролята на жените в бизнеса
Текстът е публикуван в бр. 12(52) на сп. Business Global.

На финала на всяка година по традиция обръщаме поглед към новата през прогнозите на мениджърите. Каква ще бъде 2025-а? Зададохме три въпроса на бизнес лидери, част от които гостуваха на страниците на списанието през 2024 г. Сред тях има и съучредители на Обществото на бъдещето – граждански форум за образована и модерна България, по инициатива на сп. BGLOBAL. Отговорите им са реален ориентир за това каква година ни очаква.

1.Какви са Вашите очаквания за 2025 г., за Вашия бизнес и за българската икономика?

2. Как планирате да увеличите конкурентоспособността на Вашата компания през 2025 г.?

3. Коя е промяната, която ще покаже сериозно влияние върху Вашия бизнес през 2025 г.?

Ето и отговорите на Красимира Райчева:


1. Visa е водена от мисията си да подпомага всички, навсякъде, като същевременно подкрепя създаването на по-приобщаващи и устойчиви икономики в Европа, и това ще продължи и през 2025 година. От туризма и устойчивите градове до градската мобилност, инфраструктурата за електрически превозни средства, кръговата икономика и въглеродния отпечатък – устойчивостта е в основата на нашата дейност.Красимира Райчева е мениджър на Visa за България и развива продуктите и услугите на Visa сред финансовите институции у нас в контекста на дигитализацията на българската икономика. Във Visa е от края на 2004 г. Преди това е ръководила множество проекти на IBM в банковия сектор. Има опит и в търговска банка като началник-отдел „Картови разплащания“.

Visa Inc. е световeн лидер в дигиталните плащания, който обработва трансакции между потребители, търговци, финансови и правителствени институции в над 200 държави и територии. Нейната мисия е да свързва света чрез иновативна, надеждна и защитена мрежа за плащания.
Използваме нашата мрежа, за да ускорим устойчивата търговия, като подкрепяме потребителите и бизнеса да правят по-зелени избори, както и да помагаме на компаниите и индивидите да учат и да се адаптират чрез един по-справедлив и приобщаващ преход към дигитална и зелена икономика.

2. Мрежата на Visa работи всяка минута всеки ден; ние обработваме десетки хиляди трансакции всяка секунда, навсякъде по света, а системите ни имат капацитета да направят дори повече. Хората могат да използват Visa за плащане на над 100 милиона места по света. Четири от всеки пет плащания в магазини в Европа сега са безконтактни, предоставяйки по-безопасен и още по-удобен начин за плащане и получаване на плащания. През последните пет години инвестирахме над 10 милиарда долара в технологии, за да поддържаме мрежата в постоянно развитие и да гарантираме, че използва най-иновативните технологии. Тази инвестиция носи значителни резултати: ние помагаме за предотвратяване на измами в глобален мащаб в размер на приблизително 27 милиарда долара годишно. Случаите на измами възлизат на по-малко от 0,1% от трансакциите, което е един от най-ниските проценти сред всички форми на плащане.

3. Издигането на ролята на жените в бизнеса е една от основните ни цели за 2025 г. като част от нашата корпоративна отговорност и визия за инклузивен растеж. Visa вече има успешно внедрена програма – „She's Next“, която подкрепя жените предприемачи, като предоставя финансова помощ, менторство и мрежа от контакти. През първата си година в България програмата постигна значителен успех, като получи над 150 кандидатури от жени предприемачи от различни бизнес сектори. От тях бяха избрани 15 финалистки, които в момента са част от 3-месечна менторска програма, включваща обучителни сесии по изготвяне на бизнес план, дигитализация, маркетинг, финанси и др. В края на програмата три победителки ще получат финансова подкрепа от общо 45 000 лева, за да реализират своите бизнес идеи. Visa планира да продължи програмата и през 2025 година, като ще я разшири и ще подкрепи повече жени предприемачи в различни региони и икономики. Тези усилия ще спомогнат за изграждането на по-равноправна бизнес среда.
Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ