Текстът е публикуван в бр. 9 (49) на сп. Business GlobalВ епохата на галопираща дигитализация телекомите са неизменна част не само от съвремието, но и от бъдещето на обществото. Но самите те са изправени пред предизвикателството как да отговарят на непрекъснато повишаващите се нужди на своите клиенти и в същото време да са достатъчно рентабилни, за да могат да инвестират, така че да останат на гребена на технологичната вълна.
Все по-широкото използване на видеосъдържание от потребителите поставя високи изисквания към развитието на капацитета на мрежите. Според изследването Global Telecom Outlook 2023-2027 на PwC глобалното потребление на данни през мрежите на телекомите ще се утрои до 9,7 млн. PB (петабайта) в периода от 2022 г. до 2027 г. Като близо 7,7 млн. PB – 79%, ще са свързани с видеосъдържание. За да приключи напълно преходът към 5G и да се подготвят за идващите нови стандарти, само през 2027 г. телекомите ще трябва да инвестират $342,1 млрд. в техните мрежи, прогнозират от PwC.
Ръстът на потреблението в мобилните мрежи е главозамайващ. В края на май 2024 г. Yettel съобщи, че през 2023 г. потребителите в нейната мрежа са използвали средно 15 GB данни месечно. Това е 7,5 пъти повече в сравнение с потреблението преди 5 години, през 2018 г., когато са ползвани 2 GB месечно.
Българските телекоми се трансформират от доставчици на глас във високотехнологични компании, които непрекъснато разширяват своето портфолио от услуги
Дигиталната свързаност получи силен тласък по време на ковид пандемията и инерцията продължава, засилвайки вълната на дигитализация. Въпреки че хората се завръщат в офисите, мобилната свързаност става все по-важна, затова и българските телекоми развиват своите 5G мрежи, като се опитват да предложат на пазара все повече услуги, базирани на високи скорости и ниско времезакъснение (латентност).
Затова не е чудно, че телекомуникациите са един от най-интензивните по отношение на инвестициите сектори в икономиката. Според доклада за пазара на електронни съобщения в България на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) за 2023 г., през м.г. в изграждането и поддържането на обществени телекомуникационни мрежи са инвестирани 672,7 млн. лв. при общ обем на пазара на електронни съобщения за същата година от 3,8 млрд. лева. Това означава, че средно 18% от приходите на доставчиците отиват за инвестиции в мрежата. И докато ръстът на общите инвестиции е с 3% повече спрямо предходната година, инвестициите в мобилни мрежи са се увеличили с 14,4% до 283,8 млн. лв. (42% от всички).
Откъде ще дойдат средствата, които да осигурят достатъчно инвестиции? Заедно с постоянния стремеж към намаляване на разходите, оптимизация и автоматизация телекомите търсят нови сегменти, свързани с висок растеж. От PwC посочват като най-важни решенията, свързани с интернет на нещата (IoT), предоставяне на частни 5G мрежи за бизнес потребителите, фиксиран безжичен високоскоростен достъп за домакинствата, доставката на дигитална инфраструктура за бизнеса.
Така българските телекоми се трансформират от доставчици на глас във високотехнологични компании, които непрекъснато разширяват своето портфолио от услуги.
Все повече услуги за бизнесаЕдна от услугите за бизнеса от ново поколение, които и трите телекома – A1, Vivacom и Yettel, предлагат, е управлението на SD-WAN. SD-WAN. (Software-Defined Wide Area Network) е софтуерно дефинирана виртуална частна мрежа, която позволява на бизнесите да използват всякаква комбинация от свързаност – LTE/4G, 5G и широколентови интернет услуги, за да може потребителите им да имат сигурен достъп до всички приложения. SD-WAN свързва различните офиси или обекти на компанията в единна инфраструктура с изградени гъвкави логически връзки и правила за комуникация между обектите. Услугата дава възможност за оптимизация на мрежовите ресурси, увеличаване на производителността и намаляване на оперативните разходи.
Изпълнението на ИКТ проекти и системната интеграция е друго направление, към което се насочват телекомите, като услугите за бизнеса и публичните организации стават все по-голяма част от тяхното портфолио. За втора година А1 е най-големият системен интегратор в страната с приходи от 290,7 млн. лв. за 2023 г., като постъпленията от тази дейност са се увеличили с 50% за година. Само през последната година компанията е реализирала над 1000 ИКТ проекта в частния и публичния сектор.
Телекомът ще участва в модернизацията на българския суперкомпютър Discoverer, който работи от 2021 г. в „София Тех Парк“ и има изчислителна мощ от над 4,5 петафлопа (1 петафлоп е млн. млрд. операции в секунда). Компанията ще достави и инсталира две нови системи за съхранение на данни, произведени от HPE, както и допълнителни UPS системи.

От тази година A1 предлага и решение за експертна IT поддръжка за бизнеса. С услугата IT Helpdesk организациите получават управление и поддръжка на PС и IT оборудване, както и разрешаване на често срещани технически проблеми от висококвалифицирани специалисти.
Yettel стартира иновативна облачно базирана платформа за управление на бизнес финанси, разработена от българската финтех компания Nula.BG. С услугата Smart Accounts малкият и средният бизнес може да организира лесно и сигурно всички аспекти на своите финанси – фактуриране, счетоводство, проследяване на плащания и администриране на осигурителните и трудовите отношения, в една централизирана система.
Край на кабелите и 5G през границите18%
от приходите на телекомите отиват за инвестиции в мрежата през 2023 г. – 672,7 млн. лв. при пазар от 3,8 млрд. лв.
14,4%
е ръстът на инвестициите в мобилни мрежи в сравнение с 3% ръст на общите инвестицииШирокото покритие на LTE/4G мрежите и продължаващото разгръщане на 5G мрежите дава достъп до интернет и други услуги в отдалечени места, а в градовете спестява полагането на кабели. Според данните на КРС през 2023 г. 17,1% от абонатите на фиксиран широколентов интернет получават свързаността си през мобилни мрежи. Спрямо 2022 г. абонатите на този вид достъп са се увеличили с 30,4%, а спрямо 2021 г. ръстът е с внушителните 73,7%.
Например интерактивната телевизия на Yettel стана възможна благодарение на 5G мрежата на оператора, която вече покрива над 70% от населението в страната.
Развитието на 5G мрежите е една от стратегическите политики в ЕС, защото с високоскоростната безжична свързаност се дава тласък на отдалечени райони, които изостават в икономическото си развитие. Но не по-малко важни са и международните 5G коридори, които дават непрекъсваема връзка на потребителите и бизнеса в движение.
А1 участва в проекта за непрекъсваеми 5G и роуминг услуги 5G SEAGUL заедно с гръцките WINGS ICT Solutions и COSMOTE. След като бъде завършен през 2025 г., проектът ще осигури непрекъсваеми 5G услуги в продължение на 450 км от София до Велестино, част от които е магистралата между София и Атина. А1 изгражда свързаността в 173-километрова отсечка – българската част от трансграничния коридор.
„CETIN България“, част от групата на Yettel, стартира проект 5G Balkans за подобряване на оптичната свързаност по трансграничния транспортен коридор София – Сърбия, който е част от Orient/East-Med TEN-T коридора. По проекта CETIN България ще надгради съществуващата отсечка от оптичното си трасе в София и ще изгради около 100 км нова високоскоростна фиксирана свързаност от София до Калотина.
Освен улеснение за пътуващите през границите, които няма да усещат прекъсване на услугите, изпълнението на трансграничните 5G проекти ще позволи бъдещата реализация на проекти, свързани с автоматизирана или изцяло автономна мобилност.
Отвъд 5GVivacom първи в България и един от първите оператори в света стартира тестове на най-новата мобилна технология 5.5G. Технологията е следващият важен етап в ерата на 5G и се базира на последния стандарт за мобилни мрежи 5G Advanced (Release 18). При 5.5G тестовете в лабораторни условия телекомът постигна средни скорости на download от над 10 Gbps и скорости на upload над 1 Gbps, което е увеличаване на капацитета на мрежата 10 пъти в сравнение с първоначалния 5G стандарт. С използване на 5.5G ще може да се увеличат до 10 пъти скоростта на предаване на данни и броят на свързаните в мрежата устройства на фона на още по-ниско времезакъснение, казват от Vivacom.
Можете да купите списанието в павилионите на Inmedio, големите вериги бензиностанции, търговските вериги "Фантастико", "Кауфланд", "Билла" и др.