Между изкуствен интелект и рецесия

Поведението на пазарите и икономиката много прилича на това през 2007 година

BusinessGlobal
BusinessGlobal / 03 December 2024 19:03 >
Между изкуствен интелект и рецесия
Текстът е публикуван в бр. 9 (49) на сп. Business Global

Цветослав Цачев,
главен инвестиционен консултант,
„ЕЛАНА Трейдинг“

Както се казва в едно клише, старо колкото фондовия пазар, отговорът на въпроса какво ще се случи утре, струва един милион долара. Но вече не. Вече става въпрос за стотици милиарди, дори за трилиони долари. Живеем във време, когато пазарната капитализация на компаниите от „Великолепната седморка“ (Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon.com, Nvidia, Meta и Tesla, бел.ред.) е три пъти повече, отколкото е загубил целият американски пазар след спукването на интернет балона през 2000 година. Залозите са много високи. Но за да разберем мащабите на борсовата игра, нека разгледаме три важни момента.

Изкуственият интелект – двигател и проклятие за пазара

Първият от тях се случи на 11 септември 2024 г., седмица преди първото намаление на лихвата от Федералния резерв на САЩ. Часове преди старта на търговията на Уолстрийт инвеститорите бяха леко изнервени преди публикуването на данните за инфлацията през август. Всеки от нас знае защо повишението на цените на стоките и услугите е от значение за пазара. Инфлацията в САЩ намалява стабилно от март насам. И това позволява на централната банка да смени фокуса си от мерките срещу ценовия ръст към начини за подкрепа на заетостта и оттам на икономиката. Същото се случва почти навсякъде по света. Но инфлацията има свойството да поднася изненади.

Пазарът не хареса новините (0,2% инфлация спрямо юли, 2,5% на годишна база, бел.ред.), които, меко казано, ограничават пространството за действие на банкерите. Индексите на Уолстрийт обаче не паднаха, така както направиха няколко дни преди това на 6 септември или месец по-рано на 2 август. Дори напротив, обратът в търговията след първоначалния шок доведе до едно от най-силните представяния на индексите от дълго време насам. Изключително позитивен сигнал за борсата, който беше последван и от още няколко успешни сесии на търговия. Но обяснението не се крие в противоречивите данни за инфлацията, нито в промяна на очакванията към по-силна икономика.

Причината бяха коментарите на Дженсън Хуанг и Сам Олтман. Две емблематични личности за изкуствения интелект (ИИ). Лидерите на Nvidia и OpenAI. Те споделиха силните си очаквания за развитието на сектора като продажби на чипове, от една страна, и инвестиции, от друга. Достатъчно позитивни, за да върнат интереса на инвеститорите към технологичните акции и след това този оптимизъм да се прехвърли към повечето сектори. И да скрие сериозните промени, които се случват на пазарите и които сочат към далеч по-негативен сценарий за следващата половин или една година. Ако изкуственият интелект не оправдава вече високите очаквания за бъдещите приходи и печалби, пазарът ще има сериозен проблем. Или по-точно ще има още един сериозен проблем, но най-големия.

Оценката на технологичните компании

Вторият – оценката на технологичните компании, и най-вече огромните очаквания, които стоят зад нея. Анализаторите прогнозират, че компания като Microsoft, която е един от основните играчи в ИИ, ще увеличи значително своите приходи и печалби през следващите 10 години. Резултатите трябва да се удвоят. Само по този начин текущата оценка на акцията изглежда адекватно. Но ако погледнем прогнозите за следващите 5 години, в акцията вече са оценени резултатите от експанзията в използването на ИИ от клиенти на компанията и тя има ограничен потенциал да поскъпне.
- Елементите на глобалната опасност – икономика (на САЩ), която навлиза в рецесия; прекалено скъп фондов пазар; воден от технологичен сектор, който тепърва ще разчита на евентуалните приходи от дейността си.

- Ръстът на доходите в България, който значително надхвърля инфлацията, идва с рискове за по-високи цени и скок на разходите на бизнеса – две сериозни опасности в средносрочен план.

Всяко разминаване с прогнозите ще означава значително поевтиняване на Microsoft или на всяка друга технологична акция. Това е краткосрочният риск пред пазара, защото събитията никога не се развиват плавно и постепенно. ИИ няма да е изключение. Досега виждахме положителни изненади и едва наскоро в отчетите на компаниите започнаха да се виждат трудностите и предизвикателствата. Nvidia ще продължи да продава най-добрите чипове за ИИ. Microsoft, Amazon и Alphabet ще продължат да инвестират огромни капитали в дейта центрове и да развиват своите ИИ продукти. А Apple, Meta и много други компании ще използват тази процесорна мощ, за да продават своите приложения. Всичко това ще доведе не само до повече продажби за технологичните компании и за ИИ бизнеса като цяло, но ще подобри производителността на труда и ще ускори икономическия растеж в глобален мащаб. Това е бъдещето, на което пазарите залагат за десетилетие напред.

Икономиката на фокус

И третият момент – за година напред всичко е обвързано с рецесията, която се задава. Тя обхваща вече САЩ, където виждаме американският потребител да ограничава харчовете си, да не желае да взема повече заеми и да се притеснява дали ще има работа утре. В Европа и в Китай от това страда индустрията, защото тези икономики са големи износители. Между тях има значителна разлика. В Европа средната индустриална компания прави по-малко продукция, но продава на доста по-високи цени в сравнение с години назад. Тя губи пазарни позиции в световен мащаб, въпреки че има повече приходи. Китайските ѝ конкуренти работят в друга среда. Те правят повече продукти на по-ниски цени. Слабото търсене в световен мащаб вече се пренася чак до производството на суровини.

Да се върнем към индикатора, който не греши. Повишаването на безработицата в САЩ е сигнал за рецесия, който свети в червено от два месеца. Данните вече недвусмислено показват, че започва периодът на икономически спад. Само по себе си влошаването на заетостта може да се размине с реалността или да изостане значително, така както се е случило например по време на тежката рецесия от 1974 – 1975 година. Дори и да има глад за работници, икономиката може да изпита тежък и неприятен момент. Историята показва, че щом има подобно покачване на безработицата за една година, което виждаме досега, най-вероятно предстои още по-силното ѝ и продължително повишаване. Американците виждат сериозно влошаване на текущите икономически условия и очакват това да продължава в бъдеще. Смятат, че финансовата им ситуация ще става все по-трудна.

Краят на лихвената спирачка

Да обобщим дотук – имаме икономика, която навлиза в рецесия; прекалено скъп фондов пазар; воден от технологичен сектор, който тепърва ще разчита на евентуалните приходи от дейността си. На какво прилича това? На 2000 година, спукването на т.нар. дотком балон или на финансовата криза на 2007 година? Вече имаме още един компонент в това историческо сравнение, който е еднакъв и за трите периода. Това е първото намаление на лихвата от Федералния резерв на САЩ в размер на 50 базисни пункта за началото на съответния цикъл. И то идва на фона на много сигнали, включително и от банкерите, че ще бъде двойно по-слабо. Дали те реагират силно на притеснителните събития в икономиката, предстои да разберем. Но не прилича на плавно адаптиране на лихвената политика и първоначалната реакция на пазарите беше точно такава – лутане между ентусиазма на стимулите и реалността от икономическото влошаване.

Каква рецесия да очакваме?

Слаба в началото, защото заетостта все още е на много добро равнище и инфлацията намалява. Като добавим ефекта от по-ниски лихви върху бъдещите доходи, остава централните банкери да намерят начин за стимулиране на кредитирането, а държавите да развържат кесиите си. По същия начин ковид кризата приключи за броени седмици, а периодът на икономическа слабост от 2015 г. беше прекратен със съвместните усилия на централните банки. Но сега изглежда различно.

Синхронизирани мерки от централните банки изглеждат нереалистично по политически причини. Рязко увеличение на държавните разходи също е далечна перспектива, при това опасна за пазарите, ако няма подкрепата на централните банки. Китай сега е пример за процеса на намаление на дълговете в частния сектор, който донякъде повтаря „загубеното десетилетие“ на Япония. Единственият плюс от него е насочването на капитали в инвестиции в злато.

България вече усеща негативните ефекти на стагнацията в европейската индустрия. Това, което подкрепя растежа у нас, е стабилизирането на цените на енергоносителите и огромното строителство. Но БНБ се опитва да охлади кредитния бум в ипотечните заеми. Добрата новина за икономиката е ръстът на доходите, който значително надхвърля инфлацията в страната, което обаче идва с рисковете за по-високи цени и скок на разходите на бизнеса. Това са две много сериозни опасности в средносрочен план, които може да се развият и при спад на световната икономика. Макар и със закъснение, както се случи у нас през 2008 година. Защото сега поведението на пазарите и икономиката много прилича на 2007 година.

Можете да купите списанието в павилионите на Inmedio, големите вериги бензиностанции, търговските вериги "Фантастико", "Кауфланд", "Билла" и др.
Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ