Новата енергетика изисква енергията да се ползва там, където е произведена
През последните години инвестираме в мрежата средно по 100 млн. лв. годишно. Нужни са още по-големи инвестиции, за които би било добре България да се възползва от европейските фондове, казва Карел Крал, главен изпълнителен директор на „Електрохолд Българи
Текстът е публикуван в бр. 2 (42) на сп. Business Global
Г-н Крал, как ще се отразят на доставчиците на електроенергия промените на пазара от 1 юли 2024 г.? НЕК вече няма да е обществен доставчик и трябва да купувате енергията на свободния пазар; регулираната цена няма да се регулира от КЕВР, а ще има базова цена,Карел Крал e завършил икономически науки в университета в Пилзен.
Близо 25 години работи в сферата на финансовите консултации, телекомуникациите, информационните технологии и енергетиката. От 2009 г. е част от управленския екип на ЧЕЗ Груп, като от януари 2013 г. е главен финансов директор на ЧЕЗ Груп в Румъния. От 2015 г. е регионален мениджър на ЧЕЗ за България. След като през юли 2021 г. Еврохолд закупи активите на ЧЕЗ в страната, Крал е назначен за главен изпълнителен директор на ЧЕЗ България, по-късно преименувано на „Електрохолд България“. определяна от Министерския съвет.
Промяната, която очаква пазара на електроенергия от средата на тази година, действително е съществена и дори бих казал малко закъсняла и непълна. Битовите потребители обаче трябва да са спокойни, тъй като за тях най-вероятно няма да има съществена промяна по отношение на цената на електроенергията. На практика пълната либерализация на пазара ще се случи едва от началото на 2026 г., тъй като дотогава Министерският съвет ще определя базова цена, която потребителите ще плащат.
За доставчиците на електроенергия нещата не стоят така. От средата на годината ние ще купуваме енергията, която доставяме на битовите потребители, на пазарни цени от енергийната борса. Тези цени очаквано ще са по-високи от базовата цена, която ще плащат потребителите. Разликата трябва да бъде върната на дружествата като компенсация, чийто размер ще се определя по методика, разписана от енергийния регулатор. Все още обаче няма пълна яснота каква ще бъде тази методика, и най-важното – какъв ще бъде механизмът за компенсиране, който ще осигури разплащане между всички участници по веригата. А има по-малко от 6 месеца тези правила да бъдат определени и да заработят.
Друго, което ще се промени за снабдителните дружества, е, че ще има голямо забавяне на плащанията към нас. Причината е, че енергията, която ще купуваме от борсата, се плаща на ежедневна база, докато клиентите плащат сметките си към своите доставчици веднъж в месеца. Ще се създаде ликвиден вакуум от около 600 – 700 млн. през зимните месеци, който дружествата трябва да покрият. Надявам се съвсем скоро правилата, по които пазарът трябва да заработи, да станат ясни и те да са максимално работещи за всички страни.
Имате ли яснота към момента как точно ще се случи пълната либерализация, която беше отложена за 2026 г.? Как ще се отрази тя на електроенергийния пазар като цяло?
По принцип идеята на пълната либерализация е да няма субсидирани цени и електроенергията да се заплаща спрямо нейната реална пазарна стойност. Естествено, винаги ще има подкрепа за енергийно уязвимите потребители, както е в цяла Европа. Всички останали обаче ще имат пълната свобода да избират своя доставчик. Това ще постави снабдителните дружества в една напълно конкурентна среда. Те ще се състезават помежду си да задържат или привлекат всеки един клиент, от което в крайна сметка ще спечелим всички.
От друга страна, тези пазарни условия ще създадат и икономически стимул за потребителите да изразходват електроенергията много по-разумно, така че да намалят разходите си за ток.
След всяка зимна буря състоянието на преносната и разпределителните мрежи излиза на преден план в публичното говорене. Но освен сигурност ни трябва и модернизация, и дигитализация на мрежите в ерата на цифровата икономика. Колко трудна е тази задача, при положение че малко или много сте ограничени по отношение на инвестициите, които биват одобрявани?
За съжаление, метеорологичните условия стават все по- непредвидими. Истината е, че в целия свят дори и най-модерната електроенергийна мрежа не е застрахована от аварии, когато става въпрос за екстремно време. Едно паднало дърво ще скъса както стар проводник на двайсет години, така и съвсем нов.
През последните години ние инвестираме в мрежата средно по 100 млн. лв. годишно и бих казал, че тя е в много добро техническо състояние. Постоянно се прави рехабилитация и модернизация, подменят се проводници, изграждат се нови подстанции и трансформатори.„Дългосрочните договори дават предвидимост както за производителя, така и за потребителя, което води и постигане на по-конкурентна цена на енергията.
Пълната либерализация на битовия пазар ще постави снабдителните дружества в една напълно конкурентна среда, от което в крайна сметка ще спечелим всички.
Изграждаме фотоволтаични системи за домакинствата до ключ.
„Електрохолд“ спечели проекти за 39 млн. евро по Модернизационния фонд. Това е един непрекъснат процес, който е основна част от нашата дейност.
По отношение на размера на инвестициите, както споменахте, те са регулирани и ние трябва да се съобразяваме с таваните, които всяка година се определят. В България размерът на този таван е може би най-ниският в Европа, благодарение на което потребителите плащат и най-ниската цена за мрежови услуги в целия Европейски съюз.
За да отговорим на нуждата от присъединяване на нови ВЕИ мощности, и то максимално бързо, което е приоритет за държавата, обаче са нужни много по-големи инвестиции, за които би било добре България да се възползва от европейските фондове. Така тежестта няма да падне върху крайните потребители и в същото време те ще се възползват от една по-модерна мрежа.
Какво стана с финансирането на проекти по Модернизационния фонд?
По него вече има одобрена програма за модернизация на мрежите до 2026 г. Средствата, които „Електрохолд“ ще получи по тази програма, са 39 млн. евро за два проекта, свързани с поставянето на умни електромери и инфраструктурата към тях. Това е един процес, който ние започнахме още през 2018 г., и то със собствени средства. Благодарение на финансирането, което се надяваме да получим сега, до две години общият брой на умните електромери ще се увеличи с още половин милион. Това ще ни осигури една модерна база данни, която ще има всички необходими функционалности за въвеждане на енергийни общности, активни потребители, интегрирани ВЕИ, гъвкави тарифи, просюмъри и т.н. Това е предпоставка за трансформация на енергетиката към неизбежния бъдещ модел, наричан distributed generation (децентрализирано производство на енергия).
За следващия етап след 2026 г. предстои кандидатстване пред Европейската инвестиционна банка. За целта ние подаваме проектите си към Министерството на енергетиката, а то ги обобщава. Много добре работим с тях, но все още нямаме подписан договор, за да започнем да ползваме одобрените вече суми.
Тук бих искал да обърна внимание на факта, че ние не печелим нищо от финансирането от европейските фондове. Чух вече за „подаръци“ за ЕРП-тата, даже и за „схеми и измами“. Но всъщност тези дружества не получават никаква печалба от такива проекти, нито под формата на възвръщаемост от тях, нито, за разлика от други европейски държави, им се признава амортизация върху тези проекти. Но въпреки че няма никаква финансова мотивация за нас, ние смятаме, че това е правилният подход за развитие на българската енергийна мрежа, и ще продължаваме да работим в тази посока.
Енергийната криза и европейските политики ускориха желанието на бизнеса за енергийна независимост, която най-често се изразява в поставянето на покривни соларни инсталации. Как отговаряте на този натиск през последните години?
Не бих нарекъл този процес натиск, тъй като това е едно логично решение както за големия бизнес, така и за битовите потребители. Чрез нашето дъщерно дружество „Електрохолд ИПС“ изграждаме едни от най-големите инсталации за собствено производство на слънчева енергия в индустрията. От средата на миналата година стартирахме и програма за изграждане на фотоволтаични системи за домакинствата до ключ. Тази услуга е интересна с това, че предлага пълно съдействие от страна на компанията при обработването и придвижването на всички необходими документи. Обикновено това е една от спънките, които клиентите срещат при подобни проекти.
Продължава ли тенденцията да се инсталират по-големи мощности от собствената консумация с цел продажби?
В някаква степен да, но виждаме вече и тренд клиентите да питат „какво ще правя с енергията, която съм произвел“. Това според мен е най-правилният въпрос, който всеки трябва да си зададе, преди да помисли за инсталация на ФВЕЦ. Клиентите вече разбират, че финансов ефект от това за тях няма, защото води до големи загуби в мрежата. Идеята на децентрализираната енергетика е да се ползва енергията там, където е произведена, а не да се пренася на големи разстояния, да се трансформира от ниско на средно и даже на високо напрежение и след това обратно.
„Електрохолд“ сключи едни от малкото, засега, дългосрочни договори за дocтaвĸa нa eлeĸтpoeнepгия oт възобновяеми източници с корпоративни клиенти. Какво е нужно, за да се развие този пазар у нас?
Да, през миналата година „Електрохолд Трейд“ сключи два дългосрочни договора за доставка на зелена електроенергия. Първият е с Yettel и Cettin, вторият е с Billa. Причината все повече корпоративни клиенти да имат интерес към подобен тип договори е съвсем логична и в световен план тя не е нещо ново поради редицата предимства. Вярваме, че и енергийният пазар в България ще върви в тази посока и няма да бъде изключение спрямо други европейски пазари. В момента обаче почти всички количества енергия се търгуват на пазара „Ден напред“, което прави българският пазар доста волатилен.
Дългосрочните договори за възобновяема енергия дават предвидимост както за производителя, така и за потребителя, което естествено води след себе си и постигането на по-конкурентна цена на енергията. Това е изключително важно, като се има предвид нестабилността на пазарите през последните години.
Дългосрочните договори са привлекателни и с това, че корпоративни клиенти вече имат визията да са отговорни към природните ресурси, което в световен мащаб прави използването на възобновяема енергия съвсем логичен избор. И тук не става въпрос само за имидж, а за действително отговорно отношение към бъдещето на планетата.
Можете да намерите Business Global в пунктовете на Inmedio в моловете, в големите търговски вериги, в повечето от веригите бензиностанции, както и в централните пунктове за разпространение на печатни издания. Приятно четене!
Абонирай се!
Абонамент за списание BGlobal може да заявите:-във фирма &bd...