Ако има едно нещо, което паразитът на маларията наистина да иска, то е да влезе в тялото на комар. Там той разпространява стотици червеподобни клетки, които навлизат в кръвообръщението ни по време на ухапване.
Учени измислиха начин да направят комарите много по-малко гостоприемни за паразита разпространител на маларията, както и за този, причиняващ денгата. Решението било просто: комарите били „ваксинирани“ с микроби, които убиват нашествениците още в тялото на насекомото.
Както хората и повечето други животни, комарите също си имат собствен микробиом. Сред микробите, живеещи в тялото на насекомото, учените открили вид грам-отрицателен хромобактериум, наречен Csp_P. Те вече били запознати с други сродни на Csp_P видове, които произвеждат силни антибиотици и решили да проверят дали новооткритият хромобактериум има същото свойство.
Учените дали на комари порции захарен разтвор и кръв, съдържащи Csp_P. Естественият микробиом на насекомите вече бил неутрализиран с доза антибиотик. Хромобактериумът от захарния разтвор се разпространил бързо в телата на насекомите, а този от кръвта – дори още по-бързо. В друг експеримент третираните с Csp_P комари били нахранени с кръв, съдържаща вируса плазмодиум фалципарум (plasmodium falciparum), който предизвиква най-смъртоносния вид малария. Макар голяма част от комарите да умрели в рамките на няколко дни, вирусът заразил доста по-трудно останалите.
Също така, Csp_P би могъл да изиграе пряка роля в битката с маларията и денгата при хората. Понеже токсините, извлечени от него, убиват патогените в лабораторна среда, то те биха могли да бъдат използвани за създаване на лекарства за хората.
За съжаление, понеже Csp_Pе e толкова силно токсичен за вируса на денгата, и дори за самия комар-носител, има голям шанс да е токсичен и за човешките клетки. На този етап проучването по въпроса е в ранните си стадии и предстоят още много изследвания.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.