Нещо се случва

Пазарът на труда се променя, не правете резки промени в кариерата

BusinessGlobal
BusinessGlobal / 13 February 2025 15:21 >
Нещо се случва
Източник: Тони Тончев
Георги К. Първанов е управител на регионалната HR компания CТeam.
Текстът е публикуван в бр. 12(52) на сп. Business Global.

Георги К. Първанов
Георги К. Първанов е магистър по маркетинг от Югозападния университет. Управител е на Cteam и партньор в  Bulgaria wants you. Член е на Управителния съвет на Българската конфедерация по заетостта, председател е на Контролната комисия на Българската асоциация за управление на хора. Ментор, Teenovator Advisor в Pleggi, Разкажими, 13Mari.
В един късен зимен ден влязох в пощата на компютъра и видях, че съм получил на личния си мейл 18 CV-та на кандидати за работа, от тях пет бяха на ИT-та.  Те бяха дошли не по обяви за конкретни позиции, а non-solicited, т.е. изпратени проактивно. Признавам, изненадах се. CV-тата, дошли накуп, както и някои статистики и проучвания, показват, че нещо се случва, че пазарът на труда се променя.

Поне с 6% намаляват обявите за работа

през този октомври спрямо миналия. Данни идват и от последната анкета на Българската конфедерация по заетостта, която представлява най-големите HR компании в страната. Тя прави тримесечно проучване на нагласите за наемане на персонал в около 1200 компании от различни сектори. Последното е от октомври 2024 г. и за първи път показва, че повече от половината работодатели няма да наемат персонал през следващите 6 месеца, а само 24% планират увеличение. Секторите, в които проучването улавя спад на търсенето на кадри, са ИT, търговия на едро и дребно, финанси и застраховане.Все по-актуални ще стават въпросите:

- Имате ли добра въвеждаща/onbiarding програма

- Правите ли обучения за културни различия с други националности и за работа с различни поколения;

- Как адресирате визията и ценностите на компанията ви към вашия служител на 17 г.,  към този на 75 г. и към този от Узбекистан?


Различни секторни прогнози сочат, че селското стопанство и свързаните с него бизнеси, производството на хранителни стоки, медицината и фармацията, оръжейният бизнес, продуктовите IT компании, бизнесът със здравословни продукти, туризмът ще бъдат добре и през следващите 3 – 5 години. Очертава се секторите текстил, производство на кабели и други авточасти, outsourcing да тръгнат леко надолу. Много е вероятно в тази тенденция да попаднат и строителството и недвижимите имоти от втората половина на 2025 г. И ако това са прогнози с

висока вероятност

да се случат, има и тревожни факти. Поне три големи за българските стандарти работодатели – „Леони“, „СЕ-Борднетце“ и „Монди“, обявиха, че затварят производството, закривайки около 3000 работни места. Без официални съобщения и други компании оптимизират персонала си.
Какво означава всичко това и какви големи промени се очертават на пазара на труда?

1. Плавен, но стабилен ръст на безработицата, ще има много повече кандидати за по-малко работни места в сравнение с последните 10 години.

За първи път поколенията Y и Z, както и най-новите, поколението Алфа, ще се сблъскат с нови реалности – по-трудно ще намират работа и по-дълго ще търсят. 
Не просто отделни производства, а цели индустрии

ще напускат страната –

текстил, производство на кабели, други производства, които разчитат на голям персонал и по-ниски заплати.

За съжаление, следващият бизнес, който е вероятно да започне да се оптимизира, е аутсорсинг, особено базовите кол центрове. В идващите месеци и 1 – 2 години тук ще останат само тези центрове, които имат висока добавена стойност, като финанси, HR, IT, procurement, R&D центровете и тези с немски, скандинавски и редки езици. От разговори, които имах с няколко големи световни играчи, тенденцията е да се преориентират към

Египет и Мароко

които предлагат евтина работа ръка, владееща чужди езици и с отлична демография. Срещат предизвикателства с манталитет и трудова дисциплина, но Унгария, Полша, Румъния, Прибалтика и България вече им стават скъпи. ИT индустрията ще продължи да върви надолу като търсене на хора, макар и с по-бавни темпове.

2. Младите българи отказват непривлекателна работа, дори и да е добре платена. Много се обсъжда в медиите офертата за шофьори нa градския транспорт в София със заплата от 3600 лв. И това, че въпреки щедрото възнаграждение желаещи няма.

Така е и в други страни в Западна Европа. Там, а

вероятно скоро и тук

по-тежката работа и обслужващи позиции ще бъдат поети от работници от страни извън ЕС. 
Много важно за работодателите ще бъде да успеят по привлекателен начин да представят позиции и длъжности, които на пръв поглед не са интересни за младите – с видеа, креативни обяви за работа, менторски програми с дългосрочни служители на компанията. 

3. Три относително нови фактора ще определят пазара на труда през 2025-а и следващите няколко години – българите, които ще се върнат от чужбина, ще са десетки хиляди, дори може да са и стотици хиляди, защото разликата в заплащането тук и в много страни в Западна Европа не е вече толкова огромна. А и условията на живот, възможностите за образование и здравеопазване в България се подобряват.

Шестцифрен брой чужденци

от трети страни ще навлязат на нашия трудов пазар и ще запълнят липсата на работна ръка в непривлекателните сектори.

И накрая, ще видим все по-голям брой хора 50+ да работят във всички сфери. 

Тези три групи ще поставят нови предизвикателства пред работодатели и въпроси, на които ще започнат да търсят най-добрите отговори. Като например имате ли добра въвеждаща/ onbiarding програма; правите ли обучения за културни различия с други националности и за работа с различни поколения; как адресирате визията и ценностите на компанията ви към вашия служител на 17 г., към този на 75 г. и към този от Узбекистан?

Какво предстои?
Усмивки между две години

Изкуственият интелект ще замени човека в България само тогава, когато се научи да прехвърля работа на друг изкуствен интелект.

Търся заплата. Работа вече имам.

Днес за девети път се явих на интервю за работа в банка. Ако отново не ме изберат, ще се наложи да сменя късметлийския си анцуг.

Освен очертаващото се забавяне на пазара на труда имаме и други немного окуражаващи данни – срив на продажбите на нови коли от есента насам. По спад на индустриалното производство България е на пето място в ЕС с 5,2%. Наблюдава се трайно намаление на износа и ужасен срив на чуждестранните инвестиции с почти 80%.

Дали всичко това е необратимо, ще се разбере в следващите месеци.

Но този текст не би имал полза без конкретни препоръки, без доза оптимизъм на границата между две години.

Моето най-важно послание към предприемачите е

да вървят срещу пазара

Не икономисвайте от заплати и обучения, а продължете да инвестирате в човешкия си капитал – като условия на труд, като меки умения и в чисто технически обучения. Ако ключови пазари като Германия и Нидерландия се задъхват, потърсете нови – в Южна Америка, Азия и Африка.  Предстои пренареждане, при което имате шанс да заемете още по-добра позиция. 

Ако не сте собственик на бизнес, а сте мениджър или служител, препоръчвам да не правите резки кариерни промени в следващите няколко месеца. Ако търсите работа, е по-добре да приемете и малко по-ниски условия, но да започнете по-скоро, отколкото да чакате голямата възможност.

Можете да купите списанието в павилионите на Inmedio, големите вериги бензиностанции, търговските вериги "Фантастико", "Кауфланд", "Билла" и др.
Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ