Репортери без граници: Омразата към журналистите прерасна в насилие
Организацията изнесе традиционния си годишен доклад за свободата на медиите в света

Източник: Gulliver Photos/Getty Images
"Омразата към журналистите прерасна в насилие", предупреждава неправителствената организация "Репортери без граници" в годишния си доклад за свободата на медиите в света, предаде Франс прес.
Броят на страните, които могат да се оценят като "надеждни", т.е. тези, в които журналистите могат да работят в напълно безопасни условия, продължава да намалява, като същевременно авторитарните режими продължават да засилват влиянието си върху средствата за масова информация, се казва в доклада, публикуван днес в Париж.
Само в 24 процента от проучените 180 държави и територии ситуацията със свободата на печата е "добра" или "по-скоро добра" в сравнение с 26 процента през 2018 година.
"В много страни враждебното отношение и омразата към журналистите, изразявана от политическите лидери, прерасна в по-сериозни и по-чести действия" на насилие, подчертава "Репортери без граници".
Неправителствената организация констатира "нарастване на заплахите", довело на някои места до засилване на страха сред журналистите. Тормозът, смъртните заплахи и произволните задържания все по-често са част от "рисковете на занаята", се казва в доклада.
В тазгодишната класация за трета поредна година първо място заема Норвегия, следваната от Финландия, Швеция и Холандия.
Съединените щати, които са на 48 място, губят три позиции в сравнение с миналогодишната класация поради атмосферата на все по-голяма нетърпимост към медиите в резултат на изказванията на президента Доналд Тръмп. "Американските журналисти никога не са били обект на толкова заплахи със смърт" и никога не са "търсили помощта на частни компании, за да гарантират сигурността си", подчертават "Репортери без граници" и припомнят, че при стрелба през юни миналата година загинаха четирима журналисти и една служителка на в. "Кепитъл газет", всекидневник издаван в Мериленд.
В Бразилия, която е на 105-о място тази година в сравнение със 102-о предишната, кампанията за президентските избори включваше изказвания, подтикващи към омраза и разпространяване на дезинформация. Това "вещае мрачен период за демокрацията и свободата на медиите", предупреждава неправителствената организация.
В Европейския съюз и на Балканите, регион смятан за най-спокоен и с най-голямо равнище на уважение към свободата на словото, журналистите внезапно се сблъскаха с най-страшните заплахи, се отбелязва в доклада. Признак за това станаха убийствата, извършени в Малта, Словакия и България, която се нарежда на 111 място (без промяна в сравнение с миналогодишния доклад), словесните и физически нападки срещу репортери, в частност в Сърбия и Черна гора, както и безпрецедентното равнище на насилие по време на демонстрациите на "жълтите жилетки" във Франция.
В частта за България се посочва, че във връзка с българското председателство на ЕС е имало надежди за подобряване на положението със свободата на печата, но се е случило обратното. Годината беше белязана от убийството през октомври на телевизионната журналистка Виктория Маринова и най-вече с демонстрираното от властите желание да потулят случая, претупвайки разследването. Отбелязва се, че са широко разпространени корупцията и сговорите между медии, политици и олигарси. "Едно име символизира това отклонение, това на Делян Пеевски, който "официално" контролира два всекидневника ("Телеграф" и "Монитор"), но също така и една телевизия ("Канал 3"), информационни сайтове и значителен дял от разпространителската мрежа на печатни медии", се казва в доклада. Отпускането от правителството на суми от еврофондове на определени медии се извършва в пълна непрозрачност, улеснявайки корумпирането на медии, които съответно услужливо избягват да засягат дразнещи теми.
Същевременно се засили съдебният тормоз на независими медии като пресгрупата "Икономедиа". През последните месеци натискът върху разследващите журналисти се увеличи дотам, че стана опасно да си журналист, се казва в доклада на "Репортери без граници".
Северна Корея вече не е на дъното на класацията, след като беше изместена от Туркменистан. Всички медии в централноазиатската държава са контролирани от държавата, а малцината потребители на интернет имат достъп само до силно цензурирана версия на мрежата. Но това не е достатъчно за властите. Тормозът на малцината журналисти, работещи за медии в чужбина, продължава да се засилва, подчертава неправителствената организация. През последните години няколко от тях са били арестувани, изтезавани, нападани физически или принудени по друг начин да спрат да работят.
В Китай и Виетнам официалните медии контролират обществения дебат. Десетки журналисти, професионалисти и аматьори, се намират зад решетките. Китайският "контрамодел", "базиращ се на оруеловското наблюдение и манипулация на информацията благодарение на новите технологии, е още по-притеснителен, защото Пекин вече рекламира своя репресивен модел извън границите си", казват "Репортери без граници".
"Страните лаборатории" за контрола над информацията стават все по-многобройни", предупреждава Кристоф Делоар, генерален секретар на неправителствената организация. "Необходими са спешни действия. Имаме нужда от рязък старт на демократични модели. В противен случай тези контрамодели ще просперират и ще се множат".
В други страни медийният плурализъм устоява все по-трудно пред логиката на търговската концентрация и икономическите интереси. Такъв е случаят в Япония, намираща се на 67-о място, и в Австралия, която е на 21-о място, но е спаднала с две позиции.
Докладът за тази година е притеснителен, но някои страни продължават да показват пътя - Норвегия и Финландия, които остават начело на класацията, както и Коста Рика - на 10-о място, заемаща изключителна позиция в Северна и Южна Америка. На тези места журналистите могат да работят спокойно.
В други страни има промяна към по-добро. В Малайзия (123-а позиция, подобрение с 22 места), Малдивите (98-а позиция, подобрение с 22 места), Етиопия (110-о място, подобрение с 40 места) и в Гамбия (достигнала 92-о място след подобрение с 30 позиции) идването на нови правителства на власт беше свеж полъх за медиите, показва докладът.
Абонирай се!
Абонамент за списание BGlobal може да заявите:-във фирма &bd...