Тайната на Южния Пасифик

Островите Кук се доближават най-много до определението „тропически рай“

BusinessGlobal
BusinessGlobal / 24 March 2019 19:00 >
Тайната на Южния Пасифик
ИЗОБИЛИЕ: Недокоснатите плажове на островите са повече, отколкото можете да посетите за една ваканция
Трябва да се вгледате много внимателно на картата, някъде между Самоа и Френска Полинезия, за да ги забележите. Но Островите Кук са там и наскоро нашумяха, след като отново поискаха името на държавицата да се промени. През януари местните власти възложиха на комисия да намери ново местно име за 15-те острова, намиращи се на около 3000 км североизточно от Нова Зеландия. Те искат наименование, което да се свързва с полинезийската култура, а не с британския мореплавател и изследовател Джеймс Кук, който открива северната група острови през 1773 г. Около 100 години по-късно Великобритания обявява архипелага за свой протекторат, през през 1901 г. островите минават под управлението на Нова Зеландия, а през 1965 г. получават право на самоуправляваща се територия.


Клишето „тропически рай“ се използва доста свободно, но когато говорим за Островите Кук, то сякаш придобива смисъл. Неземните красоти, прелестните плажове, тюркоазени води, бели плажове и уникални подводни гледки могат да се срещнат на доста други дестинации. Но това, което приближава островите до представите ни за райско кътче, е предлаганата степен на усамотение. С население от 20 000 души, живеещи предимно в няколко градчета, и туристически поток от едва около 70 000 туристи годишно Островите Кук ви дават спокойствието, което всички останали само обещават. Дори до 60-те години на миналия век, когато са започнали организираните туристически пътувания, островите са наричани „тайната на Южния Пасифик“.

Столицата Аваруа се намира на най-населения и доближил се до цивилизацията остров – Раротонга. И като казваме столица, това е малко пресилено, защото има два пъти по-малко жители от Несебър, примерно. Това е спокоен малък град, чиято основна забележителност е християнска църква, построена от корали през 1853 г. В селището има библиотека и музей, в който се разказва културната история на островите. В Аваруа ще намерите и сувенири, които да отнесете за спомен. Това можете да направите на открития пазар на морския бряг, където са разположени занаятчиите, които предлагат известните черни перли, или като посетите фабричката за парфюми от местни цветя. Ако искате да се потопите в атмосферата на „Ваяна“, трябва да отидете до културното селище „Острови Кук“, което дава на посетителите усещане за традиционния живот на острова. Там ще видите белене на кокосови орехи, готвене, танци, дърворезба, тъкачество и маорска медицина.

Задължително трябва да пресечете напречно остров Раротонга, което ще ви отнеме не повече от четири часа, но през това време ще се насладите на гъста тропическа растителност, водопади, сякаш извадени от приключенски роман, и ще се изкачите на вулканични скали, които ще открият пред вас гледка, която ще ви накара да се замислите дали искате да се приберете у дома. Аитутаки е вторият най-посещаван остров, който е известен с едноименната лагуна. Тъй като в съставната му част влизат десетки малки островчета, това е и най-доброто място за авантюристите, които могат да се придвижват между тях с каяк.

Феновете на гмуркането трябва да се потопят в кристалночистите води на морски резерват Ароа, където моторизираните лодки са забранени. Това го прави и основен избор на родителите с малки деца.
ПОД ВОДА: Гмуркачите ще останат доволни от подводната екзотика около островите

Всички останали острови са безлюдни омайващи гледки, перфектни плажове и кристални води, които думите не могат да опишат.

Както можете да се досетите, този тропически рай си има цена. И тя не е чак толкова финансова. Има и скъпи луксозни къщи, но спокойно можете да вземете пакет от пет нощувки на човек във вила или бунгало на цени между 1500 и 2000 лв., което е конкурентно по всякакви критерии. Самото пътуване също няма да представлява сериозен разход предвид разстоянието – двупосочен самолетен билет излиза около 3000 лв. Това, което възпира повечето европейски туристи, е дългото и изморително пътуване. Каквито и комбинации да правите, не можете да избегнете ползването на три полета и дълги чакания за прекачвания, които правят пътуването в посока около 40 часа. Това означава, че за да се насладите на петте дни почивка, ще трябва да си вземете десетдневен отпуск, защото ще прекарате останалото време в пътуване. От друга страна, ако Островите Кук не бяха толкова труднодостъпни, нямаше да бъдат и толкова привлекателни, нали. И
Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ