Копривщица не принадлежи на неколцина общинари. Копривщица принадлежи на България. Копривщица е България, пише президентът Румен Радев по повод гласуването в Общинския съвет във възрожденския град да се премахне статутът му на архитектурно-исторически резерват.
„Призовавам всички, от които това зависи, незабавно да ревизират или спрат решението на общинския съвет за промяна в статута на града-музей”, заявява държавният глава чрез фейсбук страницата си. Според него всеки компромис в случая ще е покушение срещу националната памет и културното наследство на България.
Общинския съвет в Копривщица прие да се премахне статутът на града на архитектурно-исторически резерват заради план на инвеститор за изграждане на спа комплекс и лифт в покрайнините на града. Общината също смята да участва с дял в проекта. Заради статута на града проектът трябва да мине през серия от одобрения, а отмяната му ще направи изграждането по-лесно.
Решението за отмяна на статута на града трябва да бъде взето от Министерски съвет, защото е дадено от него през 1971 г.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.