Милиардерът-инвеститор Джордж Сорос ще си партнира с Mastercard Inc по проект, който, по думите им, ще помогне на мигранти, бежанци и други нуждаещи се по света да подобрят икономическия си и социален статут, съобщава Reuters.
Партньорството Humanity Ventures се появява след обещание, което Сорос отправи през септември, че ще предостави 500 млн. долара за инвестиции в полза на изправените пред трудности мигранти и бежанци.
В съвместно изявление в четвъртък Mastercard и Сорос посочиха, че въпреки милиардите долари за хуманитарна помощ и развитие, милиони души остават маргинализирани, една ситуация, за спряването с която частният сектор може да помогне.
„Често мигрантите са принудени да живеят в отчаяни условия в страните, които са ги приели, защото не могат получат достъп до финансови, здравни и административни услуги“, допълни Сорос.
„Потенциалната ни инвестиция в това социално начинание, подкрепено от способността на Mastercard да създава полезни за уязвимите малцинства продукти, може да демонстрира как частният капитал може да изиграе градивна роля в решаването на социални проблеми“, допълни той.
Humanity Ventures възнамерява първоначално да се фокусира върху здравеопазването и образованието, като си поставя за цел да насърчи икономическото развитие и предприемачеството на местно ниво.
Със създаването на Humanity Ventures Сорос може да инвестира до 50 млн. долара, за да прокара тези решения по по-ефикасен и изпълним начин, и може би да окуражи по-малки проекти, посветени на справянето с мигрантската криза.
„Humanity Ventures” е замислена да бъде изгодна по такъв начин, че да стимулира ангажирането и на други бизнесмени“, каза Сорос. „Освен това се надяваме да утвърдим стандарти на практиката, за да подсигурим, че уязвимите малцинства няма да експлоатират инвестициите, предназначени за тях.
Сорос създаде първата си фондация – Open Society Foundations през 1979 г., когато неговият хедж-фонд бе достигнал 100 млн. долара а личното му състояние бе нараснало на 25 млн. долара. Фондацията даде начало на филантропската дейност на Сорос, като раздаде стипендии на тъмнокожите южноафриканци под апартейд. През 80-те години Сорос и неговите фондации в крайна сметка допринесоха за свалянето на комунизма в Източна Европа, припомня „Ройтерс“.
Само миналата седмица от фондацията на Сорос Open Society заявиха, че ще продължи да финансира и да работи с организации в Унгария, въпреки че правителството казва, че всяко формирование на гражданско общество ще бъде „пометено“.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.