Очаква се 80 на сто от общините да прехвърлят язовирите си на държавата
ДАМТН все още уточнява точния брой на водоемите в страната
Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) прогнозира, че близо 80% от общините да прехвърлят на държавата проблемните си язовири поради липса на средства за поддръжка на съоръженията. Това е заявил председателят на агенцията Петър Горнoвски, който е във Велико Търново на среща с местните власти, информираха от ДАМТН.
Според Горновски в централизирания държавен регистър ни технически характеристики за едва около 20% от язовирите в страната, а това е проблем. Точният им брой все още не е известен.
Сформирана е и междуведомствена комисия, която трябва да представи пред областните управители опасните язовири по региони.
По думите на Горновски в страната няма да се ликвидират водоеми, а ще се ремонтират.
"Ще бъдем много консервативни по въпроса за ликвидация на язовири. Не е въпросът от 1500 малки язовира, които са водоеми, да започнем да ги разкопаваме и унищожаваме. Няма да стане", категоричен е председателят на ДАМТН.
В страната за спешен ремонт са подадени 414 язовира.
Абонирай се!
Абонамент за списание BGlobal може да заявите:-във фирма &bd...