Египетският музей в Кайро за пръв път излага най-ранните познати надписи върху папирус от древната история на страната. В тях се уточняват детайли от работата по Великата пирамида в Гиза.
Папирусите са открити край пристанището Вади Ел-Джарф на 25 километра от град Зафарана на Суецкия залив.
Находката на френско-египетски екип от археолози показва какъв е бил ежедневният живот на работниците, които са пренасяли огромни каменни блокове към Кайро по време на царуването на фараона Хуфу (Хеопс). Великата пирамида (още Хеопсова) е била предвидена за негова гробница.
Единият от документите е „дневник на правителствения служител Мерер (обичания), съдържащ статистики и административни детайли” относно работата му, заяви Сайед Махфуз – един от ръководителите на разкопките през 2013 година.
Мерер е ръководил около 40 подчинени. Той е вписвал и размера на средствата, пращани от различни египетски провинции, за да послужат за прехрана и заплати на строителите, казва още Махфуз.
„Документите показват ежедневната работа на неговия екип по транспортирането на каменни блокове от кариерите при Турах на източния бряг на Нил до Хеопсовата пирамида в Гиза през Нил и нейните канали”, разкриват египетските власти.
Папирусите демонстират „високоефективната административна система по време на управлението на Хуфу”.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.