Според последните анализи на марсохода Кюриосити, Червената планета може да е имала атмосфера, която е била силно подобна на тази на Земята. Данните показват, че Марс вероятно е бил богат на кислород, съобщава НАСА. Кюриосити е открил камъни със следи от манганов оксид, за чието формиране е необходим кислород. На Земята такива минерали има от ерата, когато атмосферата е била много по-богата на кислород. "Виждаме манганови оксиди и на Марс и се чудим как са се формирали", коментира Нина Ланза, част от екипа на Кюриосити. Специално на Земята, богатото количество кислород се е дължало на микроби. Учените обаче нямат никакви доказателства за наличие на живот на Марс. Те имат алтернативна теория. Те вече откриха наличие на течаща вода на Марс, като освен това има и доста признаци, че в миналото си планетата е имала магнитно поле, което с времето е отслабнало. Според астрономите именно загубата на магнитното поле е позволила на космическата радиация да йонизира водата и да я раздели на водород и кислород. Голяма част от въпросния кислород е бил абсорбиран от скалите. Тъй като за формирането на манганов оксид е необходимо много голямо количество кислород, учените смятат, че елементът е бил в доста по-големи количества отколкото са смятали досега. Ланза споделя, че ще е трудно теорията да бъде доказана, но за момента е най-правдоподобната.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.