Ханой - градът на хилядолетния дракон

Виетнамската столица предлага уникална атмосфера на китайски средновековни династии, френски колониален стил, древни местни традиции и модернизъм на XXI в.

BusinessGlobal
BusinessGlobal / 10 March 2019 12:50 >
Ханой - градът на хилядолетния дракон
Модернизъм: Културният център "Лотос" създава нов облик на Ханой

Легендата разказва, че през 1010 г. първият император на династията Ли – Ли Тай То, видял дракон да плува по Червената река и дал на местното селище с крепост името Тан Лун (Надигащия се дракон). Кръстникът на днешната столица е император Мин Ман от виетнамската династия Нгуен, който през 1831 г. нарекъл града "междуречие", или "град насред реката", каквото е значението на Ханой.


Френски стил: Хотел "Метропол" е бил предпочитан от знаменитости и президенти, за последно от Доналд Тръмп и Ким Чен-ун

Именно 1010 г. се смята за рождена дата на днешния Ханой, който през 2010 г. отпразнува първото си хилядолетие. Преди нея северната част на Виетнам е била окупирана до 939 г. в продължение на 1050 г. от китайски династии (и отново за кратко през XV век), които са оставили дълбок отпечатък в езика и въобще културата на страната. Навремето във Виетнам са били използвани модифицирани китайски йероглифи, въведени през XIII – XIV век, преди католическият мисионер Александър де Род да създаде съвременната виетнамска писменост на латиница, официално въведена през 1910 г. От древния период датира и императорската цитадела Тан Лун, която е била столица на виетнамските династии в продължение на осем века. През 2010 г. тя бе обявена от ЮНЕСКО за обект на Световното културно наследство. Там могат да се видят основи на древни дворци и пътища, както и бронзови монети от Китай и други азиатски страни, свидетелстващи за активен търговски стокообмен.

Древност: Императорската цитадела Тан Лун е била столица на виетнамските династии в продължение на осем века

Друго свидетелство за силното китайско влияние върху виетнамската култура е Храмът на литературата, който е една от най-живописните атракции на Ханой. Построен като университет през 1070 г., посветен на китайския философ от VI в. Конфуций, той е учудващо добре съхранен и е прекрасен пример на традиционния виетнамски архитектурен стил. Море от литература – Езерото на небесната яснота, каменни плочи с изображения на костенурки, символ на мъдростта, връщат туристите в други времена, в мемориала на образованието и литературата. Първоначално там са приемали за студенти само аристократи, преди вратите да се отворят за "умни хора от простолюдието".

Преходът към съвременната ера на Виетнам може да започне от мавзолея на "Чичо Хо", както местните жители все още наричат с любов най-почитания лидер на страната Хо Ши Мин. Той е авторът на Декларацията за независимост на Виетнам от Франция от 1945 г., която слага край на френското колониално управление, започнало през 1862 г. Любопитен факт е, че Хо Ши Мин, чието име днес носи някогашният Сайгон в Южен Виетнам, не е искал останките му да бъдат съхранявани в мавзолей, изграден по подобие на този на Ленин на Червения площад и отворен за посетители през 1975 г. – почти 6 г. след смъртта му. (За туристите има дрескод – забранено е влизането с шорти, потници и миниполи.)

 

Почит: Хо Ши Мин е наричан и до днес с любов "Чичо Хо" от виетнамците

Френската колониална епоха е оставила на Ханой широки булеварди и типични сгради, сред които може би най-известната е хотел "Метропол" на веригата Sofitel. От 1901 г. до сега в него са отсядали знаменитости от артистичния свят, като Чарли Чаплин, Греъм Грийн, Съмърсет Моъм, Джейн Фонда, както и президенти – Джордж Буш-старши, Франсоа Митеран и Жак Ширак. Традицията бе продължена от Доналд Тръмп и севернокорейския лидер Ким Чен-ун, които избраха в края на февруари тази година "Метропол" за място на своята втора среща, уви, завършила без очакваните резултати. Логично е местоположението на този забележителен хотел да е във Френския квартал на Ханой, където са и много министерства, президентският дворец и Националното събрание.

Недалеч от него е и Старият квартал, смятан за бизнес центъра на Ханой и негова основна туристическа дестинация. Натъпкан с колониална архитектура, будистки храмове и китайски пагоди, духът на Стария квартал е въплътен в търговските улици, носещи имена на основния им бизнес отпреди 1000 години. Макар че повечето традиционни занаяти (памук, бижута, билки и коприна) се промениха към съвременни стоки и услуги, туристите все още могат да оценят някои продукти на оригиналните производства.

След броденето в историята на Ханой почивката е задължителна. Хоан Кием или Езерото на костенурките е едно от най-популярните места за отдих, с храм в центъра на водната площ, свързан с мост с останалата част от територията на столицата. Трябва обаче да се избягват изгревът и залезът на слънцето, защото тези моменти са любими за тълпи, практикуващи джогинг, семейни двойки, любуващи се на гледката, и възрастни хора, занимаващи се с китайската гимнастика тайцзицюан.

 

Китайско влияние: Храмът на литературата е построен като университет през 1070 г., посветен на Конфуций

Виетнамската кухня не е препоръчителна за чувствителни европейски небца, особено когато става дума за мравешки яйца, кучешко месо и други "специалитети". Все пак ревностният турист трябва да опита култовата местна супа фо, която е просто нудли с ориз.

Ханой е както древен, така и модерен град. Една от най-новите му атракции е културният център "Лотос", построен от австралийската фирма DeciBel. Идеята идва от формата на цъфнал лотос, който е националното цвете на Виетнам. Това е мултифункционална сграда за театрални представления, концерти, бракосъчетания и всевъзможни други обществени и културни събития, създаваща новия облик на 8-милионния Ханой.

Текстът е публикуван в брой 10/2019 г. на списание "Икономист", който може да купите в разпространителската мрежа. Вижте какво още може да прочетете в броя.

Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ