Българската икономика е загубила 25 млрд. лв в годините на прехода

Причината са емигрантските процеси - трудовият пазар губи по 50 000 души годишно

BusinessGlobal
BusinessGlobal / 08 May 2018 14:50 >
Българската икономика е загубила 25 млрд. лв в годините на прехода
25 млрд. лв. са преките загуби за българската икономика в годините на прехода от емигрантските процеси - това показват изчисленията на Асоциацията на индустриалния капитал. Според тях, трудовият ни пазар губи по 50 000 души годишно, а липсата на квалифицирана работна сила е основният проблем на бизнеса в последните години. Акцентите бяха част от дискусия, посветена на реформа в образованието, която да осигури развитието и кадровото обезпечаване на индустрията.

Бизнесът поиска план-приемът във висшите училища да бъде съкратен с една трета, а в средното образование приоритетът да се прехвърли върху професионалните гимназии. Образователната система да подготвя кадри за дефицитните специалности, каквито са инженерните и техническите направления. Другият удар върху трудовия пазар са емигрантските процеси.

"България е загубила повече от един милион и триста хиляди свои граждани", посочи председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.

"Ако вземем, че от тях 30 процента са висшистите, това е консервативна оценка, по-скоро са повече, и 50 процента среднисти, получаваме близо 25 милиарда са ни преките финансови загуби, непреките са много по-големи".
Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ