Булчински рокли и сватбени обичаи от цял свят [галерия]

BusinessGlobal
BusinessGlobal / 04 February 2016 06:40 >
Булчински рокли и сватбени обичаи от цял свят [галерия]

В много държави булчинската рокля е символ на наследството на младоженците. Нейните цвят, форма и орнаменти често са обвързани със стари обичаи и религиозни вярвания. В Турция например, булките слагат „момински“ колан за късмет, а в Еритреа поставят тъмни кадифени корони на главите си и се обличат в дълги златни и лилави роби. Две еднакви булки, разбира се, няма, а традициите варират много от регион до регион.

Нека хвърлим един поглед на различни булчински рокли от цял свят:

В Турция, преди булката да напусне бащиния дом, нейният брат или чичо завързват около кръста ѝ момински колан в червен цвят за късмет и щастие.

 

По нашите географски ширини, в Рибново, лицето на булката се боядисва в бяло, а пред него се спускат нанизи от бляскави пайети, изработени от жените от семейството на младоженеца. Този обичай е на няколкостотин години и е един от най-важните по време на двудневната церемония.

 

В Шри Ланка булчинските рокли съчетават източни и западноевропейски традиции – бродирани копринени сари и европейски воали. Техните бижута включват нечетен брой скъпоценни камъни, защото нечетните числа се считат за щастливи.

 

Еврейска булка, както повеляват най-строгите ортодоксални традиции, е облечена в широка рокля, която покрива всичко без ръцете и лицето ѝ.

 

В Таджикистан младоженките надяват бели рокли над панталони, които може да носят дни наред. Понякога се налага смяна на роклята с друга, според продължителността на церемонията.

 

Индонезия е съставена от 8000 населени острова. Традициите варират от регион до регион, но повечето булки са облечени в пъстри извезани рокли.

 

Три дни преди една индонезийка да сключи брак, тя боядисва ноктите, ръцете и краката си с къна.

 

Дълбоки червени багри, розово и лилаво са цветовете на пакистанската булка. Някои двойки се закичват с гирлянди в символ на тяхното разбирателство и любов.

 

16 украшения в комбинация с червена сари и рокля. Това е облеклото на индийската булка. Косата ѝ се обагря с червена пудра, а за ушите и носа ѝ се закачат тънки вериги.

 

В Нубия булките носят три воала – прозрачен пред очите, после цветен, а най-отгоре – плътен и покриващ цялата глава.

 

В Тува носиите са отражение на номадския начин на живот. Те са скроени така, че с тях лесно да може да бъде язден кон. Обагрени са в ярки цветове и бродирани с голям детайл.

 

Ден преди тибетска сватба, младоженецът дарява булката си с рокля и бижута, сред които диадема, сребърни висулки, гривни и задължително малък амулет с лика на Буда.

 

Макар палестинските булки да се обличат в ослепително бели рокли в деня на сватбата, предната вечер надяват други рокли, ушити на ръка от майките им и с цвят по избор.

 

В Перу традиционната булчинска рокля е в черно и червено, бухнала в няколко слоя памук, придружена от бродирано елече.

 

Традиционните булчински рокли в Корея се наричат ханбок и датират отпреди хиляди години. Съставени са от яке с дълъг ръкав и дълга рокля с висока талия от бял памук или коприна.

 

Японките пък обличат снежнобели кимона с бели шапки.

 

В Мароко булките изнасят истинско модно дефиле. Те сменят одеждите си три пъти по време на няколкодневната церемония.

 

В Ирак обаче дефилето е дори още по-голямо, защото булката сменя цели седем различни рокли по време на церемонията.

Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ