Реакцията на новината, че основателят на Фейсбук Марк Зукерберг и съпругата му, Присила Чан, възнамеряват да дарят 99 процента от богатството си, бе доста любопитна, пише американският в. „Вашингтон пост“.
Или може би не е толкова любопитна, отбелязва изданието - американците винаги са гледали на свръхбогатите със смесица от възхищение и завист, обич и неприязън. Предвид младата възраст на двойката и необятността на богатството им, не е изненадващо, че освен тези чувства има и доста подозрение и възмущение.
Но, честно казано - по-добре ли ще е, ако не раздадат всъщност парите си? Ще ни хареса ли, ако последват толкова много други милиардери и просто се поглезят?
Едно от нещата, от които хората се оплакват, е, че двамата дават парите си на организация с ограничена отговорност, а не на неправителствена организация, както се прави обикновено, пише „Вашингтон пост“. Зукърбърг заяви, че това позволява гъвкавост при инвестирането, включително в подходящи печеливши фирми. Той каза, че всички средства, които спечели корпорацията, ще се върнат обратно за нейната благотворителна дейност.
Трогателното писмо, което Зукърбърг и съпругата му написаха до новородената си дъщеричка [пълна версия]Няма да се преструваме, че разбираме всички данъчни последици от това, признава изданието. Въпреки че изглежда, че даването на парите на корпорация с ограничена отговорност не дава повече предимства от една неправителствената организация, а може би дава и по-малко. Човек наистина получава приспадане на данъка върху доходите си в САЩ, когато направи благотворително дарение, а и може да избегне данъците върху капиталови печалби с дарения на стока, която е повишила цената си. Всеки път, когато има предложение тези облаги да бъдат ограничени по някакъв начин, членовете на Конгреса и от двете партии се обединяват и му се противопоставят, убедени от всеки музей, симфоничен оркестър и неправителствена благотворителна организация в страната. Ако искате да сринете всички тях, бихме се присъединили, пише вестникът. Но нека не обвиняваме Зукърбърг и Чан, когато се провалим с трясък, отбелязва той.
Другата критика е, че с дарението си двамата правят доста добър пи ар ход. Е и? Мегакрадците от преди повече от век в САЩ със сигурност са се надявали да подобрят образа си пред обществото, когато са правили огромните си дарения. Но щяхме ли да сме по-добре без Университета Рокфелер или библиотеките на Андрю Карнеги? Освен това, Зукърбърг би си направил също толкова добра реклама, ако бе обещал дори само половината си състояние. Нямаше нужда да дарява 99 процента.
Зукърбърг дари $75 млн. на болница в Сан Франциско Бил Гейтс и Марк Зукърбърг ще се борят за универсален интернет до 2020 годинаНяма как да пропуснем и безпокойството на много хора, че парите на Зукърбърг и Чан някак си ще позволят на правителството да се измъкне от отговорността си или ще окажат влияние върху политиката по начин, по който само правителството може. Този аргумент изглежда особено наивен, смята вестникът. Богатството на Зукърбърг от Фейсбук е в размер на около 45 милиарда долара. Годишният федерален бюджет на САЩ е над 3,5 трилиона долара. С щедростта си Марк Зукърбърг и Присила Чан ще могат да подобрят живота на много хора, но само ако похарчат парите си разумно.
Моделът за подражание тук е този на Бил и Мелинда Гейтс, чиято фондация има огромно и изключително положително влияние. И не толкова, защото в нея щедро биват наливани пари, а заради самия подход на Гейтс към филантропията - идентифициране на сферите с най-големи нужди и потенциал за прогрес; измерване на влиянието, което оказва; приспособяване и коригиране, ако се налага. Демонстрираният успех, особено в подобряване на здравеопазването и храненето за най-бедните деца в света, привлича подкрепата както на правителството, така и на други милиардери.
Ако Чан и Зукърбърг са приели модела на Гейтс като пример за подражание или дори се чувстват задължени да го подобрят, смятаме, че логичната реакция би била едно обикновено „Благодаря“, пише в заключение изданието.
Бил Гейтс и група филантропи обещаха 7 млрд. долара за чиста енергияТози уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.