Народното събрание окончателно прие последните промени в Закона за горите, с които се подобрява контролът на дървесина и с това се цели да се намали количеството на незаконната сеч в горите, предаде агенция "Фокус".
Измененията са свързани и с предвидени промени в подзаконовата нормативна уредба, свързани главно с добива на дървесина, начина на провеждане на сечи и контролът. В промените е записано моторните превозни средства, които превозват дървесина да бъдат снабдени с "Джи пи ес" (GPS). Тази промяна се прави в комбинация с изработването на онлайн система за издаване на превозни билети, като с тази мярка се цели по-точното контролиране на незаконната сеч.
С другите промени в закона, които бяха приети по време на пленарното заседание, се забранява превозът на дървен материал през тъмната част на денонощието, като те определиха, че тъмната част на денонощието е от 18.30 часа до 06.30 часа за месеците-ноември, декември и януари; от 20.30 часа до 06.00 часа за месеците февруари, март и април; от 22 часа до 05.00 часа за месеците май, юни и юли и от 21 часа до 06. 00 часа за месеци август, септември и октомври.
Друга важна промяна в посока на по-ефективен контрол е разширяване на правомощията на служителите, назначени за опазване на горски територии. Философията на Закона за горите е всеки собственик не само да ползва, но и да е отговорен за опазването на горските територии, които управлява.
Предвиждат се и много по-сериозни санкции за извършени нарушения на горските територии.
С предвидените промени собствениците и ползватели на обекти, в които постъпва,преработва се и се експедира дървесина да водят дневник за постъпленията й.
С промените се въвежда встъпителен изпит за лицата, желаещи да се впишат в регистъра за упражняване на частна лесовъдска практика, както и за тези, на които лицензът им е бил отнет поради извършени нарушения. Тази промяна би засегнала заетостта при младежите, тъй като за лицата, завършващи средно образование в професионалните гимназии, справянето с предвидения изпит не би следвало да бъде препятствие.
С промените в Закона за горите се предвижда възможността територии, които представляват гора по смисъла на закона и които са били гори до преди влизането в сила на Закона за собствеността и ползването на земеделски земеделски земи и с него са възстановени като земеделски, отново да станат гори.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.