Свалят забраната за износ на дървесина, след протеста на дърводобивния бранш

BusinessGlobal
BusinessGlobal / 18 March 2015 09:52 >
Свалят забраната за износ на дървесина, след протеста на дърводобивния бранш

Наложената от парламента тримесечна забрана върху износа на дървесина като мярка срещу незаконната сеч може да падне по-рано, ако земеделското министерство внесе бързо поправките в Закона за горите, които трябва да засилят контрола върху дърводобива. Това обявиха депутати след среща в сряда с протестиращи пред парламента представители на дърводобивния бранш от цялата страна, предаде Медиапул.

Те недоволстват от наложения скоростно мораториум върху износа на дървесина, който според тях ще им донесе загуби за 40 млн. лв. и ще доведе до съкращаването на около 8 хил. заети в дърводобивния сектор. Търговците се оплакват, че не могат да изпълнят сключени вече договори с контрагенти на външния пазар и искат парламентът да отнеми решението си за забраната.

Според приетите текстове тя е за срок от три месеца, в които Министерството на земеделието трябва да подготви и внесе поправки в Закона за горите за засилване контрола върху дърводобива.

Миналия вторник зам.-министърът на земеделието и храните Георги Костов представи подготвените от ведомството мерки срещу незаконната сеч. Те предвиждат въвеждането на електронен билет са провеждането на сечта и проследяването на всяко отсечено дърво от гората до склада. Предвижда се и внедряването на джипиес система за проследяване на камионите, возещи дървени трупи. Предвижда се и допълнителна квалификация на експертите, даващи разрешенията на сеч.

Сред планираните промени е и забрана на собствениците на малки частни гори да могат да ги изсичат напълно. Задължителен принудителен труд за хванати да секат системно незаконно е сред другите предложения, припомни в сряда Георги Костов.

Ако Министерството на земеделието внесе своевременно подготвените поправки в Закона за горите, депутатите са готови да заседават извънредно, за да ги приемат и да свалят забраната за износ, каза сред среща с недоволните търговци председателят на парламентарната комисия по земеделие Румен Христов. Той и колежката му Цвета Караянчева признаха пред протестиращите, че забраната за износ е непазарна мярка, която пречи на бизнеса. Караянчева каза също, че не разполага с данни фирма - износител на дървесина да е уличавана досега в незаконна сеч.

Според представители на фирмите службите за сигурност много добре знаят от кого се прави незаконната сеч у нас, но извършителите имат политически и икономически чадър. Протестиращите твърдят, че мярката е лобистка, в полза на български преработвателни фирми, тъй като само за последните дни след мораториума цената на дървесината е паднала с 8 лева на кубик.

Собственици на фирми твърдят, че от една седмица са спрели дейност и са освободили работниците си. До месец масово фирмите износители ще фалират, прогнозират от бранша.

Около 1000 демонстранти се събраха пред парламента на мирен протест с плакати "Искаме работа, "Искаме хляб! и "Не на дървената мафия!".

В същото време зам.-министър Георги Костов обясни пред журналисти, че страната ни е загубила 352 000 хектара гори от 1990 до 2013 г. най-вече в пожари и изсъхване.

Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ