Над 8 милиона тона пластмасови отпадъци ежегодно попадат в Световния океан, убивайки уникалната му флора и фауна и замърсявайки плажовете и морските брегове.
До такъв извод стигна група американски учени-океанолози, които публикуваха резултатите от своето изследване в списание Science.
Анализирайки различни статистически данни, специалистите сметнали, че всяка година в 192 страни по света се появяват общо 275 милиона тона синтетични отпадъци, от които 3% попадат в моретата и океаните. Такова количество пластмасови бутилки, торби, пакети, играчки и всякакви други предмети е достатъчно, ако се сложи в стандартни магазинерски торби за продукти, напълно да покрие бреговите ивици на всички континенти и острови на планетата.
„Назовете случаен предмет, и ще можете да го намерите сред боклука в Световния океан“, заяви Кара Лавендър Лоу – един от авторите на доклада, работеща в научната Асоциация за морски изследвания в щата Масачузетс. По нейно мнение, количеството пластика, попадащо в морските води, може още през тази година да се увеличи до 9 милиона тона.
За да не се случи това, експертите предлагат да се развива индустрията за събиране и преработка на боклука, в това число в с помощта на финансова подкрепа от страна на правителствата и международните организации. В тази сфера, казват специалистите, е необходимо да се вложат допълнителни средства, „особено от страна на бързоразвиващите се икономики“.
По оценка на американските учени най-голямото количество синтетични отпадъци – 2,4 милиона тона, или 30% от общия обем, попадат в Световния океан от Китай. След това в списъка на главните замърсители следват Индонезия, Филипините, Виетнам, Шри Ланка, Тайланд, Египет, Малайзия, Нигерия и Бангладеш.
От промишлено развитите страни в топ 20 на замърсителите на морската среда попаднаха държавите от ЕС, които имат излаз на море, както и САЩ, съответно на 18-то и 20-то място.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.