Годишната експедиция на Международната космическата станция (МКС), която ще стане най-дългата от времето на експлоатация на руския орбитален комплекс „Мир“, ще позволи да се получат нови експериментални данни за възможностите на човешкия организъм в космоса. Такова мнение изказа в четвъртък участникът в запланирания за пролетта на 2015 година полет – руският космонавт Михаил Корниенко.
Както той подчерта, главната научна задача на предстоящата мисия ще стане изучаването на адаптирането на човека към големи полети и възможността космонавтите да работят на повърхността на тази или онази планета след дълъг престой в космически кораб. „Крайните полети с такава дължите имаше още при съветската станция „Мир“. Оттогава медицината и диагностиката изминаха дълъг път напред, появиха се нови методи за изследване на това как човек ще се чувства след дълъг космически полет. Надявам се, че нашия полет ще бъде платформа за хората, които ще дойдат след нас и ще правят междупланетни полети“, каза Корниенко.
Предстоящата експедиция ще бъде най-вече посветена на научните изследвания. „Общото количество на експериментите е около 58 с участието на двете страни. Това са физико-химични процеси в условията на космоса, изследване на земята от космоса, изучаване на самия човек в космически условия, биотехнология“, съобщи той. „Науката е това, заради което летим, това е основната причина човек да стъпи на станцията днес“.
По думите на Корниенко, за когото предстоящата мисия ще бъде втори космически полет, много е важно при подготовката за нова експедиция да те подкрепят роднините и близките. „Семейството ме подкрепя, и това сериозно помага да преодолявам трудностите, които възникват преди полета“, заяви той, разказвайки също, че скоро му се е родил внук. „Може да ме поздравите, станах дядо. Това стана преди няколко месеца, когато провеждахме подготовката за полета“.
Към участника в предстоящата експедиция на МКС бе зададен също въпроса за текущата външнополитическа обстановка, най-вече отношенията между САЩ и Русия. Както подчертаха Михаил Корниенко и неговия колега от NASA Скот Кели, на тяхната работа политиката по никакъв начин не е повлиявал. „Ние разчитаме един на друг, и в буквален смисъл от това ни зависят животите“, каза американският астронавт. „Дори между нашите страни да има някакви политически проблеми, ние не искаме да обсъждаме това. Ние сме добри приятели, колеги, и това трябва да си остане така“. „В космоса между нас няма граници, и това е прекрасен пример за това как може да се работи спокойно, въпреки политическия фон“, каза на свой ред Корниенко.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.