Индия изстреля най-голямата си космическа ракета

BusinessGlobal
BusinessGlobal / 18 December 2014 04:10 >
Индия изстреля най-голямата си космическа ракета

Индийската организация за космически изследвания (ИСРО) проведе първия старт на новата ракета-носител GSLV Mark-III, която може да изведе в геостационарната орбита тежки спътници с тегло до четири тона. Стартът премина успешно – той се състоя в 09:31 местно време. Ракетата бе изстреляна от единствения в страната космодрум на остров Шрихарикота близо до крайбрежието на щата Андхра-Прадеш. Ракетата е снабдена с криогенен двигател произведен в страната.

В качеството на полезен товар GSLV Mark-III носила прототип на спускаем апарат на пилотируем космически кораб, чието тегло е над 3,5 тона. Той е бил изведен на определена височина, отделил се от ракетата и се приземил в Бенгалския залив с помощта на парашути.

От 13 секунда нататък във видеото, може да видите кадри от изстрелването на ракетата.

Както по-рано разказа в интервю за ТАСС директорът на ИСРО Копилил Радхакришнан, Индия „през 2006-2007 година е провела оценка на перспективите за осъществяване на първата пилотируема мисия“. „Ние разгледахме варианта за изпращане в космоса на двама астронавти, които трябва да прекарат в орбита една седмица и безопасно да се върнат на земята“, подчерта той. „Понастоящем ние изучаваме как да осъществим дадената мисия и какви технологии ни трябват за това“.

Индия за пръв път изпита собствения криогенен двигател, предназначен за ракетите-носители, през 2007 година. Той бе разработен и произведен в едно от многопрофилните предприятия на ИСРО. През 2010 година страната се опита за пръв път да пусне ракета-носител с двигател собствено производство. Тогава  опитът бе неуспешен. До преди това Индия шест пъти успешно пуска аналогични ракети GSLV с криогенни двигатели с руско производство.

Първата индийска сонда „Мангалиан“ успешно стигна до Марс

Първият успешен старт на ракета-носител с криогенен двигател, произведен в Индия, се състоя през януари тази година. Тази ракета може да изведе в геостационарна орбита спътници с тегло до 2,5 тона.

В началото на декември Радхакришнан положи първия камък в основаването на предприятието за създаване на криогенни двигатели в град Бангалор (щата Карнатака) в Южна Индия. То ще бъде съвместно между ИСРО и водещата авиостроителна корпорация в страната - Hindustan Aeronautics Limited.

Директорът на ИСРО добави, че в Индия понастоящем „се обсъжда възможността страната да излезе на пазара за пускането на тежки спътници с комерсиални цели. „Но това предложение засега се намира в стадий на обсъждане: нищо още не е потвърдено“, каза той.

Индия вече успешно провежда комерсиални пускания на ракетата-носител, предназначена за извеждане на малки спътници в полярната орбита с маса на полезния товар до два тона. Тези ракети-носители вече са извели в орбита около 40 чуждестранни спътника.

Индия смята да изпрати втора мисия до Марс през 2018 г.

Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ