Учени откриха генетичната основа за опитомяване на конете

BusinessGlobal
BusinessGlobal / 16 December 2014 10:16 >
Учени откриха генетичната основа за опитомяване на конете

Учени разшифроваха геноми на древни коне, чиито кости бяха открити в Северен Сибир, и обясниха генетичните последствия от опитомяването на тези животни. Резултатите от изследването на биолозите бяха публикувани в списание Proceedings of the National Academy of Sciences.

Людовик Орландо от Копенхагенския университет и неговите колеги секвенираха* геномите на древните коне от Таймир (техните останки датират от 14-то и 41-во хилядолетие преди Христа) и ги сравниха с геномите на пет съвременни породи и коня на Пржевалски.

Учените идентифицираха минимум 125 участъка, където те се променят под влиянието на опитомяването. Първата група гени е свързана с развитието на мускулите, ставите, крайниците, а също така и на сърдечно-съдовата система. Тези гени се изменят под въздействието на новата физическа активност, появила се заради използването на конете в селското стопанство. Втората група гени засяга социалното поведение, обучението, реакцията на страха, нивото на агресия – именно това превръща дивите коне в  питомни животни, които изпълняват командите на човека.

В геномите на съвременните коне откриха много вредни мутации. Очевидно е, че това е цената на близкородственото размножаване, което е неизбежно при изкуствения подбор. Този факт още един път потвърди хипотезата за цената на опитомяването, доказани по време на изследванията на генома на ориза, домати и куче: демографските ограничения на популацията, неизбежни при подбора на обект за опитомяване, водят до отслабване на  „прочистването“ на естествения подбор.

През 2001 г. шведски биолози представиха резултати от изследвания на митохондриалната ДНК както на живи, така и на мъртви коне. Генетическото разнообразие на този вид е по-голямо, отколкото при другите домашни животни. Авторите предполагат, че или опитомяването просто се случва в различни региони, или към генотипа многократно се добавят гени на  кобили, уловени в дивата природа.

Според някои, опитомяването на конете в Евразия е започнало през IV-III хилядолетие преди Христа. С времето хората са усвоили ездата, изобретили са седлото и стремената* (през IV век сл. Хр.).

-------------------------------------------------------------------------

Секвениране на ДНК: определяне последователността на свързване на четирите основни нуклеотидни бази G, А, C, Т, в първичната структура на ДНК.

Стреме - метално приспособление, където ездачът поставя стъпалата си.

Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ