Борбата с расизма превзема и виртуалната реалност

BusinessGlobal
BusinessGlobal / 16 December 2014 05:37 >
Борбата с расизма превзема и виртуалната реалност

Психолози от Великобритания и Испания са проучили социалното поведение и начина, по който хората възприемат себе си във виртуалната среда. Особено внимание е обърнато на възможността за замяна на тялото или части от него с елементи на виртуалната реалност. Според специалистите, това може да бъде начин за борба с расовата дискриминация. Резултатите от изследването са били публикувани в научното списание Trends in Cognitive Sciences.

Чрез своите експерименти специалистите са позволили на доброволците да излязат извън рамките на обичайните социални стереотипи. Така например, представителите на европейската раса са се превръщали в афроамериканци чрез виртуална промяна на външния вид, която е била видима за самия човек.

В този случай хората частично са възпроизвеждали стереотипите на новата си социална група, но, връщайки се от виртуалната реалност, са показвали по-толерантно поведение, отколкото преди участието си е експеримента.

При друг експеримент възрастните са получили възможността да се почувстват като деца. В този случай учените са установили същия феномен – възрастните са възпризвеждали стереотипите на детското поведение.

Благодарение на събраните данни, психолозите са стигнали до няколко основни изводи. Оказва се, че хората сравнително лесно възпроизвеждат социалните стереотипи на познатата за тях група. От друга страна усещането за „чуждо” и „свое” се оказаха много тясно свързани с възприятието на собственото ни тяло и в частност на тактилните усещания (по време на експериментите учените са давали на доброволците да усетят, че им принадлежи например ръка на човек от друга раса).

Учените са установили, че след опита с друго тяло във виртуалната реалност хората стават по-толерантни в отношението си към другите. Специалистите подчертават, че изследването им може да помага на хората да се справят със стереотипа „чужд” и по-конкретно с проблема на расизма. Психолозите са на мнение, че методиката им може да послужи като основа за нов вид терапия. 

Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ