Учените в Норвегия работят по имплантирането на технология, подобна на приложение за смартфон, в арктическите тюлени в усилието си да получат повече подробности за това как животните използват енергията си, както и за телесното им тегло.
Непознатата досега схема ще помогне на учените да изучат поведението на тюлените в северните води, като проследят техните енергийни нива и открият точния им брой.
Зад идеята стои Akvaplan Niva, изследователска лаборатория в Тромсьо, Северна Норвегия. Проектът ще подобри предходната техниката – наблюдение на тюлените от палубата на кораб. Сега учените могат да използват най-новите технологии, за да запишат поведението на тюлените, а животните остават необезпокоявани в естествената си среда.
Учените ще имплантират микрочип, който събира данни за движението на тюлените и промените в скоростта и посоката им. Технологията е сходна с тази на спортните приложения в смартфоните, която проследява движението на тялото на хората.
Този чип скоро ще помогне на учените да разберат колко енергия изразходват животните ежедневно и колко енергия имат в мазнините си отделните тюлени. Изследователите ще могат да определят също къде животните намират храната си. За тази цел екипът от Тромсьо планира да монтира и малки видеокамери върху тюлените.
Въпросът за това каква и колко риба изяждат тюлените в региона е от значение за риболовната промишленост. Експертите твърдят, че всичките 1,4 милиона тюлени в Северния Атлантик консумират много риба и това може да има сериозно влияние върху рибните запаси за човешкия улов и консумация.
Мартин Биув, изследовател от Akvaplan Niva, заяви: "В момента имаме достатъчно информация за броя на тюлените в Северния Атлантик, но не знаем от колко енергия се нуждае всеки тюлен и следователно колко яде".
Лабораторията Akvaplan Niva е първата по рода си и представлява ферма за тюлени, където учените тестват технологията.
"Изграждането на тези съоръжения за проучване се оказа много по-трудно, отколкото очаквахме. Но сега имаме уникална лаборатория в океана. Вече получихме много запитвания от изследователи на тюлени от цял свят, които биха искали да я използват", заяви Биув.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.