Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) ще бъде оглавена от италианката Фабиола Джианоти. Агенция Ройтерс съобщава, че решението за назначаването ѝ е взето от управителния съвет на ЦЕРН във вторник, 4 ноември.
Решението трябва да бъде официално одобрено до края на тази година. Ако това стане, Джианоти ще встъпи в длъжност от 2016 г.
Джианоти оценява ЦЕРН като „център за научно усъвършенстване, източник на гордост и вдъхновение за учените по целия свят”.
Длъжността ръководител на най-голямата физична лаборатория, в която влиза и Големият адронен колайдер (ГАК) за пръв път ще бъде заета от жена. Джианоти, доктор на физическите науки и известна пианистка, ще замени на поста Ролф Хойер, който ръководи ЦЕРН от 2009 г. насам.
През 2009 г. Джианоти е начело на ATLAS – един от четирите основни експеримента с ГАК, който се е провел върху едноименния детектор за изследване на сблъсъци на протони. В него са участвали над 2000 учени и инженери от 165 лаборатории и университети от 35 страни по света, включително и Русия. Целта на експеримента е била намиранет на свръхтежки елементарни частици, като Хигс бозона и суперсиметрични частици от Стандартния модел.
Фабиола Джианоти работи в ЦЕРН от 1987 г. Професионалната пианистка е възнамерявала напълно да посвети живота си на музиката. Джианоти е и член на наскоро създадения Консултативен комитет по научи въпроси при генералния секретар на ООН. Тя заема пето място в класацията „Личност на годината” на списание Time през 2012 г. и присъства в първата стотица на най-влиятелните жени в света според списание Forbes (2013 г.)
ЦЕРН е най-голямата в света физична лаборатория. В центъра са изградени няколко ускорителя, като най-известният е Големият адронен колайдер. След наблюдения на сблъсък на частици в ГАК, през юли 2012 г. е открита нова елементарна частица, наподобяваща свойствата на Хигс бозона (значителна роля за откритието има и самата Джианоти). През лятото на 2013 г. ГАК е спрян за техническа профилактика, необходима за монтажа на допълнително оборудване и увеличаване на енергията на сблъсък на протони почти два пъти. Планира се експериментите да бъдат възобновени през 2015 г.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.