Американското правителство няма намерението да се обръща към Конгреса с искане за увеличаване на обема на финансирането на NASA, въпреки двата скорошни неуспеха в развитиeто на „частната космонавтика”. Това съобщи на журналистите по време на редовния брифинг прессекретарят на Белия дом Джош Ърнест.
Основание за увеличаване на финансирането дава видимото изостряне на отношенията между САЩ и Русия, които са партньори по редица космически проекти, както и катастрофата на ракетата-носител Antares и кораба SpaceShipTwo. Antares е разработен от компанията Orbital Sciences, а SpaceShipTwo - от „Virgin Galactic".
Официалният представител на американския лидер изрази убеждението си, че САЩ е „на амбициозен и устойчив път в развитието на космическите си изследвания”.
„Развитието на комерсиалната космическа индустрия в страната е свързана със съществени икономически предимства”, заяви Ърнест.
Според него това води до важни иновации и спомага за възникването на конкуренция, даваща иновативни резултати. Говорителят заяви, че президентът продължава да е оптимистично настроен за бъдещето на космическата програма на САЩ, въпреки скорошните обезкуражаващи неуспехи.
Ърнест съобщи, че въпреки значителните разногласия с Русия, свързани със ситуацията в Украйна, двете страни демонстрират способност за сътрудничество по други въпроси, които явно са обект на взаимен интерес. Става въпрос за ликвидирането на сирийското химическо оръжие, решаването на ядрения проблем на Иран, както и продължаването на сътрудничеството по проекта на МКС, уточни прессекретарят на Белия дом.
Във връзка с това той припомни, че в края на септември американският космонавт Бари Уилмър беше транспортиран до МКС на борда на руския кораб „Съюз”.
Като заключение журналистите попитаха дали казаното означава, че американските власти не съжаляват за днешния обем на финансирането на NASA. „Ясно сме посочили приоритетите си”, отговори Ърнест. Тези приоритети включват фокусиране върху частния сектор и решаването на редица ключови задачи, свързани с по-нататъшното усвояване на космоса.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.