Учени открили, че токсичният протеин, който отдавна се счита за основен причинител на деменция, всъщност не е истинският виновник.
Истинският причинител е друг протеин, който задейства разпада на важни мозъчни връзки.
Учените открили, че нилотинибът – който се използва за лечение на рак – помага при пациентите с Алцхаймер.
Протеинът, причиняващ неврологичното заболяване, възпира клетките да прочистват натрупванията в човешкия мозък. Учени от медицинския център „Джорджтаун“ във Вашингтон открили, че нилотиниб кара невроните сами да прочистват натрупванията.
Проучването, което бе публикувано онлайн в петък, разкрива, че невроните умират, когато т. нар. тау-белтъци спрат да функционират нормално.
Тау създава нещо като „релси“, които позволяват на клетките да изхвърлят натрупалите се токсични протеини. Когато белтъкът спре да функционира нормално обаче, в невроните започват да се натрупват токсични протеини, които клетките всячески се опитват да изхвърлят, но не могат.
Именно тук се намесва нилотинибът, защото той позволява на белтъците да вършат работата си.
Когато в невроните започнат да се натрупват т. нар. протеинови „плаки“, сред тях в голяма концентрация може да фигурира и бета-амилоид протеина (А-бета), който отдавна се счита за един от причинителите на болестта на Алцхаймер.
През 2012 г. изследователи от университета в Кливланд, Охайо, откриха че лекарството Бексаротен, което се използва за лечение на рака на кожата, също може да прочисти „плаките“ от невроните.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.