Американски учени създадоха алгоритъм за четене на мисли

BusinessGlobal
BusinessGlobal / 30 October 2014 14:01 >
Американски учени създадоха алгоритъм за четене на мисли

Американски учени създадоха алгоритъм, който позволява разшифроването на вътрешния глас – думите, които човек произнася мислено. Хипотезата, че възприятието на звукова реч и изказването на думите на ум се контролират от едни и същи неврофизиологични механизми, е потвърдена. За проведените експерименти учените разказват в списанието Frontiers in Neuroengineering.

Калифорнийски неврофизиолози записаха активността а мозъка на седем страдащи от епилепсия пациенти (в черепа им са били имплантирани електроди). На екран доброволците наблюдавали текста на Гетисбъргското обръщение на Ейбрахам Линкълн, инаугурационната реч ( за встъпване в длъжност - бел.ред.) на Джон Кенеди и стихотворения за Хъмпти Дъмпти. Всеки пациент е помолен да прочете текста веднъж на глас, след това на ум, след което да не прави нищо.

Когато речите и стихотворенията били прочитани на глас, електроенцефалограмата показвала кои неврони в мозъка се активират от конкретните думи. Въз основа на тези данни е създадена спектрограма (визуализация на звукови вълни), и по нея специална програма, настроена за мозъка на конкретния човек, създавала първоначалния текст.

Когато такъв „декодер” бил приложен към активността на мозъка на пациентите, които четяли текста на ум, той успял да пресъздаде оригиналните думи – фактически прочел мислите на хората.

Въпреки че алгоритъмът все още не е съвършен, учените се надяват да конструират „протеза” за парализирани и лишени от дар слово пациенти. Пациентите биха могли да мислят, а машината да превежда вътрешния им глас за околните.

Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ