Процедурата за вземане на кръвна проба за анализ е много неприятна, освен това пробите трябва да се изпращат за анализ в лаборатория, а пациентът трябва да изчака резултатите. Сега обаче учени от Университета на Синсинати и научно-изследователската лаборатория на Военновъздушните сили на САЩ разработват система, която може да изпрати тази процедура в миналото.
Специална лепенка ще събира и предава медицински данни почти в реално време, въз основа на анализ на потта на пациента. За да се разберат резултатите, ще е нужен само смартфон.
Разработената от екипa на професор Джейсън Хайкенфилд еластична лепенка съдържа електронна схема, антена за връзка, чип и микрофлуидна хартиена система за събиране на потта. За анализа от повърхността на кожата ще е достатъчна една нищожно малка проба.
Потта преминава през хартията с микроскопични канали, а суперпопиващият хидрогел, също част от чудната лепенка, запазва формата ѝ. Дори и след няколко часа събиране на пот, гелът набъбва само с 2-3 мм.
Една такава лепенка не разполага със собствен източник на енергия: тя получава енергия от сигнала на смартфона. Когато телефонът е поставен достатъчно близко, устройството започва да работи, като измерва концентрацията йони в биомаркерите, които присъстват в потта.
Първият прототип на устройството е бил проектиран, за да измерва концентрацията на натрий и хлор. Въпреки това се предвижда, че бъдещите версии ще бъдат в състояние да определят електролитите, метаболитите, белтъците, малките молекули и дори аминокиселините.
Данните ще се предават по безжичната мрежа в специално приложение за смартфон. Анализът на концентрацията на йони в биомаркера ще помогне за определянето на физическото състояние на пациента. Това означава, че един ден тази технология може да се използва за приложения като измерване на глюкозата в организма на диабетиците, мониторинг на състоянието на спортистите, оценка на състоянието на недоносените бебета, анализ на нивото на стресовия хормон кортизол, както и за точното дозиране на лекарствата чрез измерване на метаболитите на медикаментите в потта на пациента.
Например при спортистите спадът на електролитите в организма може да доведе до болезнени спазми. Тежките натоварвания често водят до увреждане на тъканите и един такъв вид анализ ще може своевременно да регистрира това и да го предотврати.
Очаква се най-простата версия на системата да започне да се тества върху хора още в края на 2014 г. Освен това, вече почти е завършена работата по лепенка от второ поколение.
Доклад за своя проект Хайкенфилд представи в статия за списание IEEE Spectrum.
снимки източник: The University of Cincinnati
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.