На най-големия спътник на Плутон – Харон – някога може би е съществувал подземен топъл океан, в който е имало условия за зараждане на живот, подозират учените от NASA.
Възможността за съществуването на океан на Харон се доказва от последните проучвания на орбитата му. „След като сравнихме новите данни за Харон с предишните наблюдения, можем да кажем, че най-доброто обяснение за формата на орбитата му е евентуалното наличие на подземен океан в миналото, за което свидетелства ексцентричната му орбита” – разказа Алис Роден, учен от Центъра за космически полети „Годард”.
Ексцентричната (овалната) орбита, според Роден, е била в състояние да предизвика силни приливи на спътника на Плутон, в резултат на което на покритата от лед повърхност са се появили пукнатини. Те, от своя страна, може да са признак за наличието на силни подземни течения в миналото, като температурата на водата може би е била достатъчно висока, за да поддържа съществуването на живот.
„В зависимост от това как се е формирала орбитата на Харон и по-точно дали е преминала през фаза на висока ексцентричност, съществува вероятност в определен момент на повърхността да е имало вода в течно състояние” – казва Родин.
Учените припомнят, че течната вода е едно от необходимите условия за зараждането на живот. Освен това, живите организми се нуждаят от източник на енергия и вещества като въглерод, азот и фосфор. Дали те са били налични на Харон, учените все още не знаят. Плутон е планета-джудже в Слънчевата система, като разстоянието между него и Харон е 19 570 км, което е почти 20 пъти по-малко от разстоянието между Земята и Луната. Диаметърът на Плутон е 2390 км, а на Харон - 1212 км. А наскоро в резултат на компютърна симулация астрономи от САЩ установиха, че системата Плутон-Харон има свързана атмосфера.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.