Динозаврите не са били нито топлокръвни, както съвременните бозайници и птици, нито студенокръвни като влечугите и амфибиите. Изследвания на американски учени, публикувани в списание Science, свидетелстват, че организмите на тези древни животни са съчетавали двата принципа за поддържане топлината на тялото.
Палеонтолози и биолози от университетите в щатите Ню Мексико и Аризона твърдят, че динозаврите, населявали Земята преди милиони години, трябва да бъдат отнесени към особена категория живи същества, наречена от тях мезотермични, тоест между топлокръвни и студенокръвни.
Изследователите отбелязват, че съществата, които имат способността да запазват постояннна температура на тялото, се отличават с по-бърз метаболизъм. Те се движат по-бързо, изразходват повече енергия и се нуждаят от повече храна. Към тези същества се отнасят всички бозайници и птици. Температурата на тялото при студенокръвните животни се мени в зависимост от температурата на околната среда. Те имат нужда от по-малко храна, тъй като изразходват по-икономично енергията и се отличават с по-ниска активност. В дадената категория влизат влечугите, амфибиите и рибите.
Както отбелязват биолозите, двете групи се различават по темповете на растеж: топлокръвните увеличават размерите си по-бързо, а студенокръвните – по-бавно. „Ако метаболизмът се увеличи два пъти, растежът също ще увеличи скоростта си”, подчерта ученият от университета в Ню Мексико Джон Грейди.
Според авторите на изследването, за да се установи колко бързо е израствало животното, може да се изследват костите му, в които се образуват своеобразни „годишни кръгове” като тези в стволовете на дърветата. Учените анализирали структурата на костите на 381 вида животни, сред които 21 вида динозаври, в частност на тиранозаври, алозаври и троодони, след което стиганали до извода, че темповете на растеж у древните животни са били средни – по-високи от тези на студенокръвните и по-ниски от тези на топлокръвните същества.
„Нашите резултати показват, че метаболизмът на динозаврите не е характерен нито за топлокръвните, нито за студенокръвните организми. Те не са функционирали нито както бозайниците и птиците, нито както рибите и влечугите”, подчерта еволюционният биолог от университета в щата Аризона Браян Анквист.
По твърденията на учените, динозаврите са затопляли телата си понякога самостоятелно, както бозайниците, а понякога от околната среда, както студенокръвните. Според изследователите, сред обитателите на Земята все още има животни, които използват такава стратегия. Към тази категория се отнасят някои видове акули, рибата тон, кожестата костенурка, птицечовката и ехидната. „Температурата на тялото на рибата тон, например, се понижава, когато тя се потапя по-дълбоко във водата, въпреки, че винаги температурата й е по-висока от тази на околната среда”, поясни Грейди.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.