Астрофизици от Пенсилванския университет се опитаха да обяснят, защо невидимата страна на Луната се различава от видимата, пише в статия на испанския вестник ABC. От Земята виждаме, така наречените "морета" на Луната, които са се образували от ударите на метеорити, а от другата страна «моретата» са по-малко и изглеждат различно.
Човечеството се сблъска с тази загадка още през 1959 година, когато съветският космически апарат "Луна-3" засне за първи път невидимата за нас страна на Луната.
Изследователите от Пенсилвания обясняват: причината е, че лунното полукълбо има разлика в дебелината на лунната кора.
Историята започва преди 4,5 милиарда години, когато един обект с размерите на Марс, наречен "Теа ", пада на нашата планета. Външните слоеве на Земята и на мистериозната планета се разпръскват в космоса и постепенно се сформира Луната, се казва в статията. Най-вероятно Луната още от самото начало е с тази страна към Земята.
Луната по-бързо изстива от Земята, тъй като е много по-малка. Но топлината, излъчвана от Земята, достига само до най-близката страна на Луната и затова другата страна се охлажда по-бавно.
В резултат на това, лунната кора на невидимата страна става по-дебела. Това е причината, поради която "моретата" са по-малко: метеоритните удари по-рядко причиняват изхвърляне на базалт от магмата, пояснява вестникът.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.