На снимката: Кралският технологичен институт в Стокхолм
Изследователите от Кралския технологичен институт в Стокхолм създадоха изключително здрави влакна от дървесна целулоза. Новият биоразградим материал може успешно да замени много от използваните в промишлеността материали като пластмаса, стъкловлакна и някои метали.
Уникалното при откритието е, че начинът на получаване на суровината е много прост: необходими са вода, дървесна целулоза и готварска сол. Изследователите са разделили целулозните влакна на отделни фибрилни нишки, след което отново са ги свързали, но в различна от естествената им конфигурация, което придава на получения материал здравината на стоманено въже.
„Получената нишка е с диаметър 10-20 микрометра, т.е приблизително с дебелината на човешки косъм”, казва изследователят Фредрик Лундел.
Здравината и твърдостта на крайния продукт зависят не само от нивото на налягането при екструзията (бел.прев: екструзия - производствен процес при който получените материали се стапят и смесват, за да се получи нов изходен продукт), но и от ъгъла, под който става съединяването на нишките във влакно.
Авторите на изследването твърдят, че биоразградимите влакна ще могат успешно да заменят памука в текстилната промишленост и дори да станат алтернатива на материала, който се използва при производството на стъкловлакна. Новата суровина е по-екологична, което ще представлява важно предимство пред използваните досега.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.