Летете в четвъртък
Сайтове и приложения помагат да намерите най-евтините самолетни билети
Въпреки че навън още е зима, сега е най-доброто време да помислите за годишната почивка или да планирате екскурзия. Януари и началото на февруари са времето, в което цените на полетите са сред най-изгодните в годината, показва статистиката на авиооператорите и резервационните системи.
Така че точно сега е времето, в което може да осигурите евтин достъп дори и до екзотични туристически дестинации и да имате повече свободни пари за други разходи като храна и развлечение. Но не се целете в дълъг хоризонт – до юни цените са изгодни, а след това с удължаването на резервационния период започват да се покачват драстично. За по-дълги дестинации е добре резервациите да се направят поне 2 месеца предварително.
Има много голямо значение в кой ден от седмицата ще пътувате. Основното правило е, че резервациите са по-скъпи, ако летите през петък и уикенда, и по-евтини, когато резервирате полети в дните през седмицата. Най-евтините дни за пътуване са сряда и четвъртък, показва статистиката на сайта cenisamoletnibileti.com. Събота традиционно е най-скъпият за пътуване ден, но има и пикове през делнични дни, ако се случи съвпадение с национален празник на страната, за която пътувате. Друго важно правило е, че в ранните и късните часове на деня полетите винаги са по-евтини.
Нискотарифните авиокомпании отдавна се превърнаха в символ на достъпни полети, като цените им се конкурират с тези на автобусните превозвачи, а в някои случаи дори са по-евтини. Сайтовете им предлагат удобен интерфейс, на който може да проверите цените на полетите до определена дестинация в зависимост от месеца и датата на пътуване.
Офертите на Ryanair трудно могат да се разбият – неслучайно компанията е световноизвестна с най-ниските си средни цени на билет. Тя вече има директни полети от София до повечето атрактивни за пътуване европейски дестинации.
Другият голям играч на европейския пазар – Wizz Air, на своя сайт също има удобни инструменти за планиране на пътуването и търсене на евтини оферти по дестинация. Най-новото е инструментът за планиране на пътувания, в който може да зададете началната точка на отпътуване и да изберете почивка в няколко различни категории – градска почивка, зимни спортове, приключения, романтика, плажове, интригуващи маршрути и дори евтина бира с класически дестинации като Братислава и Будапеща.
Ако изберете всички категории, отделните градове излизат обозначени с прегледни икони, така че лесно може да се ориентирате с бърз поглед.
Освен традиционни платформи за покупка на билети като esky.bg и posoka.bg може да използвате и приложението Google Flights. То дава възможност да потърсите най-евтините полети за уикенд, едноседмична или двуседмична ваканция с даден авиопревозвач с гъвкави дати – като изберете определен месец или направо 6-месечен период. Цените, на които ще попаднете, ще ви учудят – 40 лв. за двупосочен полет до Атина, 142 лв. за полет до Барселона, а до Брюксел може да летите и да се върнете за 59 лева. Разбира се, ниските цени са възможни само за ограничени дати. В Google Flights можете и да зададете опция „проследяване на цените“, като ще получавате по имейла най-ниските цени за определени дестинации и време на пътуване.
Популярно и често използвано приложение за търсене на изгодни самолетни билети е и skyscanner.net.
Но освен нискотарифните, и традиционните превозвачи имат изгодни оферти. Например може да резервирате двупосочен полет до Франкфурт с „Луфтханза“ за 165 лева. Или директен полет до Истанбул и обратно с Турските авиолинии за 119 евро (ако цената ви се вижда висока, имайте предвид, че това е единствената авиокомпания с директни полети София – Истанбул).
Предимството на традиционните авиопревозвачи е в повечето допълнителни услуги, включени в цената, като истинска храна и напитки, възможност за качване на по-голям багаж на борда, по-близки до крайната дестинация летища, както и по-голяма сигурност за спазването на разписанието. Свръхевтината Ryanair стана ноторно известна с честите стачки на персонала ѝ с искане за по-високо заплащане миналата година, и то точно по време на натоварените за пътуване юли и септември. Така че имайте едно наум. И
Текстът е публикуван в брой 5/2019 г. на списание "Икономист", който може да купите в разпространителската мрежа. Вижте какво още може да прочетете в броя.
Абонирай се!
Абонамент за списание BGlobal може да заявите:-във фирма &bd...