Ако ви стиска да студувате на температури от минус 20 до минус 35 градуса по Целзий, за да видите и евентуално да снимате – ако не ви замръзнат пръстите, най-големия световен фестивал на ледените и снежните фигури, то вашата дестинация е Харбин. В столицата на североизточната китайска провинция Хейлунцзян (Реката на черния дракон, както се превежда Амур) на 25 декември м.г. започна 35-ият международен фестивал на ледените скулптури. Официалната церемония е на 5 януари, а събитието ще продължи до 28 февруари тази година.

То е уникално по рода си. Огромни ледени блокове от близката река Сунхуа се изрязват и пренасят с кранове до градината Чжаолин. След това творци започват да ваят от тях дворци, храмове и всякакви фигури, които вечер грейват във всевъзможни цветове благодарение на вградените в тях осветителни тела. Атракцията е невероятна – предишният 34-ти фестивал привлече 18 милиона посетители от страната и чужбина, като генерира приходи от 28,7 млрд. юана ($4,4 млрд.). Несъмнено реномето на фестивала скочи до небето през 2007 г., след като вече бе станал международен и представи снежна скулптура в памет на канадския лекар Норман Бетюн. Тя влезе в Книгата на рекордите на Гинес като най-голямата снежна фигура, показвана в света – с дължина 250 м, височина 8,5 м и използвани 13 000 куб. м сняг. Композицията се състоеше от две части – Ниагарския водопад и пресичането на Беринговия проток.
По време на фестивала могат да се видят многобройни атракции, като Снежния свят на Слънчевия остров, от другата страна на река Сунхуа, Света на леда и снега, отворен само през нощта, за да могат туристите да се насладят на цветната феерия на огромните скулптури. Предлагат се и малко екстремни за несвикналите изживявания, като плуване в ледените води на р. Сунхуа, спане в ледени хотели, разходка с кучешки впряг или наблюдение на сибирски тигри в стил сафари. Провинция Хейлунцзян се опитва да се превърне в център на китайските алпийски ски, така че може да проверите възможностите с каране по местните склонове. Имайте предвид обаче, че те нямат нужната денивелация според европейските разбирания – връхната точка е едва 1375 м.
Официалното откриване на 35-ия фестивал на 5 януари е с главно мото „Перла в короната на леда и снега“, като включва 5 основни теми в областта на туризма, културата, модата, търговията и спорта. За целта са създадени 4 тематични парка – Международната снежна експозиция на Слънчевия остров, Светът на леда и снега в Харбин, Харбинската долина на леда и снега в поречието на р. Сунхуа и Фестивалът на ледените фенери в градината Чжаолин.
Малко история
Харбин не е само ледена феерия, а има своето значително място и в китайската история като родина на две династии – Цзин (1115 – 1234) и Цин (1644 – 1911). Първата губи битката с монголите през 1211 г., които основават собствена династия, а втората, която е манчжурска, е и последната в Поднебесната империя преди създаването на Република Китай през 1912 г. и на Китайската народна република през 1949 г. след Втората световна война и Гражданската война.
Ключова промяна в развитието на Харбин, чието име на манчжурски означава „място за сушене на рибарски мрежи“, настъпва с изграждането на Китайската източна железопътна линия между 1897 и 1903 г., построена от Русия и свързваща сибирския Чита с Харбин с разклонения до Владивосток в руския Далечен изток и до стратегическия Порт Артур в днешния китайски град Далян. Била е владение на Русия от 1897 до 1905 и на СССР от 1945 до 1955 г. През 1898 г. полският инженер Адам Шидловски създава архитектурен план за Харбин, който тогава е бил малко рибарско селце, и го превръща в град. В този период там се заселват първите руснаци, а след революциите от 1905 и 1917 г. броят им се увеличава. Те оставят своя отпечатък върху кулинарията на Харбин, върху напитките, като откриват фабрика за водка, и върху културата и религията в града. Още през 1907 г. руските преселници построяват изцяло от дърво катедралата „Света София“, която е най-големият източноправославен храм в Далечния изток. Висока е 53,3 м, заема площ 721 кв. м и заедно с централната улица напомня на някогашна Москва. Четири години по-късно катедралата е реконструирана, като е използвана зидария. В началото на XIX век Харбин постига забележителен напредък, не на последно място, благодарение на оживената търговия по море. През 20-те години на миналия век той е бил смятан и за китайската столица на модата, тъй като новите модели на дизайнерите от Париж и Москва са били предлагани най-напред в Харбин, преди да стигнат до Шанхай.
След японската окупация през 1935 г. Харбин е избран за мястото, където се помещава злокобното поделение 731. В него са се извършвали биологични и медицински експерименти върху пленени местни жители, като жертвите им са между 3000 и 12 000.
Съвременното модерно строителство не подминава Харбин и предлага друга забележителност на града, която привлича туристите – Лун Та, или Драконовата кула, изградена през 2000 г. Тя е висока 336 метра, води се 22-ра по височина в света и 7-а в Азия, а конструкцията й от решетеста стомана я прави най-високата от този род в Азия. В нея се помещава Радиотелевизионната компания на провинция Хейлунцзян, а туристите могат да се насладят на великолепната панорамна гледка и да опитат местната кухня.
Текстът е публикуван в брой 1 /2019 г. на списание "Икономист" от 4 януари, който може да закупите в разпространителската мрежа в страната. Вижте какво още може да прочетете в броя