SpaceX цели оценка от $2 трлн. по пътя си към фондовата борса

Ако нейното IPO e успешно, Илон Мъск ще стане първият официален трилионер

Емил Петров
Емил Петров / 03 April 2026 18:03 >
SpaceX цели оценка от $2 трлн. по пътя си към фондовата борса
Източник: NASA/Joel Kowsky
9 декември 2021 г. Ракета Falcon 9 на SpaceX изстрелва космическия кораб Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE) на НАСА от стартов комплекс 39A в Космическия център Кенеди на НАСА във Флорида, САЩ.
SpaceX повиши целевата си оценка за първично публично предлагане (IPO) над $2 трлн., съобщи Bloomberg News в четвъртък, предаде Ройтерс. Така създадената от Илон Мъск компания за производство на ракети и изкуствен интелект подготвя почвата за това, което може да се превърне в най-голямото листване на фондовия пазар в историята. Успешното IPO може да направи Мъск, който държи 42% от капитала ѝ, и първият трилионер. В момента състоянието на Мъск се оценява на $824 млрд.

SpaceX и нейните консултанти са представили огромната стойност на потенциални инвеститори при организиране на първичното си публично предлагане, съобщи Bloomberg News, добавяйки, че обсъжданията продължават и подробностите за IPO-то все още могат да се променят.

Стартъп компанията наскоро подаде поверителни документи за IPO в Комисията по ценни книжа и борси на САЩ и се стреми към листване на борсата по-късно тази година.

Фирмата със седалище в Старбейс, Тексас, може да набере до $75 млрд. според доклада, надминавайки IPO-то на Saudi Aramco през 2019 г., което все още е най-голямото в историята ($29,4 млрд.).

По-ранно очакване за оценка от $1,75 трлн. на SpaceX вече предизвика дебат за това каква част от тази стойност се дължи на генериращия парични средства бизнес на SpaceX със Starlink и каква премия може да се приложи към господството му в космическите изстрелвания и недоказани начинания като Starship и космическия изкуствен интелект.

От SpaceX не са отговорили на искане на Ройтерс за коментар.

Първичното публично предлагане идва, след като Мъск сля SpaceX със своя стартъп за изкуствен интелект xAI в сделка, която оцени ракетната компания на $1 трлн., а разработчика на чатбота Grok - на $250 милиарда.

Производителят на ракети е търсил основни инвеститори доста преди дебюта си на фондовия пазар. Той е водил разговори с Публичния инвестиционен фонд на Саудитска Арабия за придобиване на основен дял от около $5 млрд. в първичното публично предлагане, съобщи Ройтерс в четвъртък.
Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ