Новите мита за вноса в САЩ вече са в сила

Днес се очакват ответни мерки от страна на ЕС

BusinessGlobal
BusinessGlobal / 09 April 2025 10:14 >
Новите мита за вноса в САЩ вече са в сила
Източник: Pixabay.com - sergeitokmakov
По-високи мита върху вноса в САЩ, наложени от администрацията на американския президент Доналд Тръмп, влязоха в сила тази сутрин в 7:01 ч. българско време (00:01 часа Източноамериканско време), предаде Ройтерс. Сред тях се открояват тарифните ставки върху вноса в САЩ от Китай, които са в размер на 104 процента. С 20 на сто са обложени редица продукти, които ЕС изнася за САЩ.

Миналата седмица Тръмп обяви, че новите мита за китайския внос ще достигнат 54 процента от 9 април, като заплаши да вдигне ставките с още 50 процента, ако Китай предприеме ответни мерки, припомня Франс прес. Пекин реши да обложи американските продукти с 34 процента от четвъртък, 10 април, и се зарече, че няма да оттегли ответните си мерки. Китай определи като "изнудване" по-високите мита, въведени от администрацията на Тръмп. 

По-рано Вашингтон въведе тарифни ставки в размер на 25 на сто върху вноса от Евросъюза на автомобили, стомана и алуминий. Очаква се по-късно днес Европейският съюз да гласува първоначален пакет с ответни мерки, посочва Ройтерс. 

Новите мита, въведени от администрацията на Тръмп, идват, след като в събота (5 април) влязоха в сила тарифни ставки от 10 на сто върху вноса в САЩ от целия свят.

Западните издания коментират тази сутрин митата, които американският президент Доналд Тръмп налага на стоки, внесени от Китай, ЕС и други държави по света.

Американският вестник "Вашингтон пост" пише, че представители на Републиканската партия настояват администрацията на Тръмп да сключи споразумения за оттегляне на митата и искат от Белия дом повече подробности за стратегията.

"Не разбирам напълно плана", каза сенаторът от Уисконсин Рон Джонсън. "И не съм сигурен, че някой друг го разбира", добави той.

Сенаторът от Северна Каролина Том Тилис също заяви, че е "скептично настроен" към подхода на администрацията на Тръмп.

Според вестник "Ню Йорк таймс" "най-характерната черта на политиката с митата е безразсъдството, тъй като първо се предприемат действия, а после се мисли за последиците."

Според изданието служителите на администрацията са знаели, че пазарите ще се сринат и други държави ще предприемат ответни мерки.

"Доналд Тръмп започна глобална икономическа война без никакви съюзници", казва пред "Ню Йорк таймс" икономистът Джон Липски. "Ето защо - за разлика от предишните икономически кризи през този век - няма кой да дойде да спаси световната икономика, ако ситуацията започне да се влошава", добавя той.

"Търговски войни, Епизод 5: Империята се самосаботира. Тъй като световните финансови пазари не успяват да оценят гения му, президентът Доналд Тръмп обясни всичко с твърдението, че "понякога трябва да се вземат лекарства", пише журналистката от на британския вестник "Гардиън" Марина Хайд.

Според нея ситуацията напомня за момента по време на пандемията от КОВИД, "когато Тръмп допускаше, че дезинфектантът може да се инжектира в белите дробове?".

"Предполагам, че това е било просто наука, също както този план за тарифите е просто икономика", добавя тя.

В. "Гардиън" коментира и разногласията между Тръмп и милиардера Илон Мъск.

Изданието пише, че неуспехът на Мъск да накара Тръмп да се вслуша в него е доказателство за някои наблюдатели на нарастващия разрив между президента на САЩ и най-богатия човек в света, който ръководи усилията на Белия дом да ограничи федералните разходи като ръководител на Отдела за правителствена ефективност.

Друг британски вестник - "Телеграф", също коментира, че Мъск, който е ключов съветник в Белия дом, е показал, че се противопоставя на търговската политика на Тръмп с изказването си, че се надява на търговско споразумение между САЩ и ЕС.

"В средносрочен и дългосрочен план държавите ще започнат да търгуват, заобикаляйки Съединените щати", казва Фаред Закария от американската телевизия Си Ен Ен, като прогнозира, че митническите стени на Тръмп ще изолират САЩ. Той допълва, че въпреки това е по-вероятно държавите да се договорят с Тръмп, за да запазят достъпа си до американския пазар, и това дава на Тръмп изключителни възможности за влияние. Според "Телеграф" обаче "ако има държава, която ще бъде оставена изолирана, това ще бъде Китай". Вестникът коментира, че във всеки случай мита от такъв мащаб биха предизвикали почти пълно отделяне на китайската и американската икономика.

Британското издание обръща внимание и на недоволството сред привържениците на Републиканската партия по отношение на политиката на Тръмп в областта на търговията. То дава пример американския инвеститор милиардер Бил Акман, който наскоро заяви, че "не е гласувал за това".

"Може би Акман е спал през дългите месеци на кампанията, довела до президентските избори през ноември, тъй като Тръмп не можеше да бъде по-ясен в намеренията си. И наистина, десетки милиони американци гласуваха точно за това, което той прави сега", отбелязва в. "Телеграф".

Европейското издание на сп. "Политико" съобщава за вътрешен документ, до който списанието е получило достъп и според който Европейската комисия обмисля да наложи мита в размер до 25% върху широк спектър от експортни стоки от САЩ на стойност около 22,1 млрд. евро.

"Политико" обяснява, че списъкът включва селскостопански и промишлени стоки като соя, месо, тютюн, желязо, стомана и алуминий, като целта е да се ударят американските сектори, които разчитат най-много на трансатлантическия износ.

Като цяло митата на ЕС ще засегнат износ на стойност до 13,5 млрд. долара от подкрепящите републиканците щати, сочи анализ на "Политико" на търговските данни за 2024 година. По-конкретно според списанието ЕС се насочва и към стоки като говеждо месо от Канзас и Небраска, птиче месо от Луизиана, автомобилни части от Мичиган и цигари от Флорида. Въпреки че Комисията в крайна сметка изключи уискито от окончателния проект след успешно лобиране от страна на Франция, Италия и Ирландия, тя включи други стоки, предназначени да ударят износителите от републиканските щати, допълва изданието.
Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ