Най-добрата волейболна школа в света

Владимир Николов създава в „Левски“ идеалните условия за подготовка на подрастващи спортисти

BusinessGlobal
BusinessGlobal / 05 April 2025 10:55 >
Най-добрата волейболна школа в света
Книгата на Владимир Николов "Високо", съавтор на която е авторът на BGlobal в секцията BLife Виолета Цветкова
Текстът е публикуван в бр. 2 (52) на сп. Business Global.

Димитър Димитров

Денят е 17 октомври 2015 г. След близо 12 часа по летищата и един презокеански полет „кацам“ директно в зала „Арена Армеец“ сред ревящо море от 13 000 души. Последните зрители на последния (засега) волейболен връх на мъжкия национален отбор на България, който в гладиаторски полуфинал повежда с 2:0 срещу звездната селекция на Франция, но допуска обрат до 2:3. Ден по-късно сме сразени от Италия в мач за бронза на Европейското първенство пред родна публика в София. Върхът пак си остава по-скоро подножие, Виктор Йосифов пророкува, че едва ли скоро отново ще бъдем толкова близо до триумф, а 38-годишният капитан на отбора Владимир Николов поема вината за пропуснатия шанс срещу „петлите“. Отказалият се от националния отбор след Олимпиадата в Лондон през 2012-ра се завръща на пожар за домашното Европейско заради контузията на Цветан Соколов и прави феноменален турнир. В две ключови ситуации в края на битката с Франция обаче той е хванат на единични блокади от Ървин Нгапет и Кевин Тили и след мача възкликва: „Не успяхме заради мен!“.

Десет години по-късно Владимир Николов е един от водачите по дългия път към новия волейболен връх на България, която се колебае дали да не напусне в края на активната си състезателна кариера. В своята наскоро издадена автобиография „Високо“ волейболният ас разказва как тъкмо тогава – през пролетта на 2016-а – запознанството с предприемачите Атанас Гаров и Давид Давидов в голяма степен предопределя избора му. Николов и управляващите директори на Garitage Investment Park бързо печелят взаимните си симпатии и очертават визия и хоризонт към нова обща мисия – българският „Левски“ – София да има най-добрата волейболна школа в света. 

Играещ президент. Още като активен състезател през 2013 г. Николов получава крайно необичайно обаждане от тогавашния президент на Българската волейболна федерация и собственик на мъжкия отбор на „Левски“ инженер Данчо Лазаров. „Ако искаш „Левски“ да не загине, ти трябва да поемеш отговорността за него“, гласи повелята на Лазаров. Без да има какъвто и да е управленски опит и докато все още забива за френския „Лион“, Николов се захваща със спасението на изпадналия в криза клуб. Първите години са трудни и макар отборът да печели Купата на България в дебютния сезон за Николов като ръководител, той самият признава, че преди съдбовната среща с Гаров и Давидов е обмислял да се откаже и прехвърли собствеността другиму. Предприемачите обаче подават ръка на волейболиста и се превръщат в негови ключови спътници в приключението „Левски“. 

„Още в началото казахме на Владо – нека начертаем и мечтаем за дълги хоризонти от 5 – 10 години напред. Освен мъжки и женски отбор ние трябва да превръщаме млади българи във велики волейболисти. Трябва да им създадем такива условия, че те да продължат традицията на България сред водещите волейболни нации в света“, споделя Гаров в документалния филм „История на бъдещето“.

Нов дом. Гаров и Давидов са акционери в проектното дружество „София Парк“ (90% собственост на казахстанеца Асбелк Мусин и Monoteo Capital Management), което стои зад многофункционалния проект Garitage Park. Завършеният жилищен и бизнес комплекс в полите на Витоша ще включва 95 000 кв.м офиси, 134 жилища (апартаменти и къщи на площ 60 000 кв. м) и основно училище за 500 деца. Един от вече построените обекти е спортната зала на „Левски“, където от 2021 г. насам тренират всички гарнитури на волейболния клуб, включително и най-младите му таланти.

Години наред мъжкият и женският отбор на „Левски“, както и детско-юношеските формации от школата на клуба се лутат между различни зали. Често се налага да чакат ред за тренировка в столичната „Универсиада“, заета с различни търговски изложения, или да пътуват с автобус до Горна Малина. Новото спортно съоръжение в Garitage Park е най-голямата частна инвестиция в подобен проект. Залата е оборудвана с подвижни трибуни с капацитет за над 1700 души и три отделни игрища за волейбол и баскетбол. Те са достъпни и за граждани, когато не се използват от спортните формации на „Левски“ и школата Vlado Volley. Волейболното училище на Владимир Николов изгражда умения за масово практикуване на спорта сред любители и само в София се посещава от над 200 участници на възраст между 5 и 50 години. Всяко по-перспективно дете от Vlado Volley получава предложение и шанс да тренира в детско-юношеската школа на „Левски“.


Таланти край мрежата. Волейболните среди в България са пропити от истории за лишения и трудности в клубните школи от близкото и по-далечното минало. До болка познат е примерът за тренировки през зимата в зали без отопление при температури малко около минусовите с осезаемо усилен риск от крампи и контузии. 

„Пуснеха ли печката, тя мигом започваше да пуши и одимява цялата зала. Затова първо не можеше да се ползва, а щом ѝ хванаха цаката, решиха да я включват само по мачове – да не се харчи ток. За да спестим пари от няколкодневен турнир с преспиване в Пазарджик, всеки ден пътувахме от София дотам и обратно. В началото на сезона пък получавахме тренировъчни екипи, якета и сакове, които в края задължително изискваха да върнем на клуба. Няма да забравя как след една срамна загуба в Кърджали за наказание треньорът ни накара да се преобличаме на паркинга пред залата“, ми сподели наскоро един от най-талантливите ни волейболни кадри през второто десетилетие на века. 
Младежите връщат България в световния елит

През 2024 г. за първи път след 15-годишна суша „Левски“ става шампион на България – при това с 80% сини юноши в отбора. През настоящия сезон отборът дебютира в групите на Шампионската лига, победи френския първенец и бе на крачка да срази и полския, който е един от най-силните клубове в Европа. Дамският тим пък постепенно измества ЦСКА от второто място. 

Синът на Владо Николов – Александър Николов, спечели Купата на Италия с „Лубе“. Брат му Симеон пък променя представите за играта като разпределител и постави рекорд за най-силен сервис в американското първенство. В неговия клуб „Лонг Бийч“ играят и „сините“ Лазар Бучков и Александър Къндев. Неминуемо предстоят международни трансфери и за трима от най-способните състезатели на „Левски“ – Антов, Гърков и Палев. 

Тренировките за деца и младежи се заплащат в почти всички клубове, във волейболния „Левски“ обаче такси няма. Триото Николов – Гаров – Давидов изповядва философията, че синият клуб не е бизнес, който да печели пари, а нещо много повече, в което се влага сърце, душа и визия за бъдещето. 

Общежития, тренировки, обучение, психолог… Децата от школата на „Левски“ получават пълна екипировка и карти за градския транспорт, а идващите от провинцията са настанени в общежития. На юношите, които демонстрират потенциал и стигнат до първия отбор, се полагат и стипендии. Занятията по английски, презентациите на „Българска история“, срещите с олимпийски шампиони, различни ментори и PR специалисти са за всички възрасти. Със сините таланти работят още психолог, консултант за правилно хранене, а най-големите имат и фитнес инструктор с по-висока честота и интензитет на тренировките по специална програма за сила и кондиция. Регулярно се провеждат и превантивни медицински прегледи и консултации, за да се минимизират рисковете от контузии и да се осигури най-добрата грижа за здравето на играчите. В работата с талантите от школата си „Левски“ ангажира най-добрите специалисти в България и се стреми да създава не просто носители на високо спортно майсторство, но и на твърди морални устои и личностни качества.



„Това, което се случва тук, е нереално за българските мащаби и стандарти. Искаме да помогнем на колкото се може повече млади хора да стигнат своето най-високо възможно ниво и да изградим личности, способни да функционират в каквато и да е професионална среда“, посочва мениджърът на „Левски“ Стефан Чолаков в документалната лента.

Още през 2018 г. за главен треньор в школата е привлечен Андреа Буратини – едно от най-ярките светила в работата с подрастващи волейболисти. Италианецът пристига в България на 51 години с повече от 20 титли като треньор в юношеските първенства на Апенините. Буратини прекарва и девет сезона начело на школата на петкратния италиански шампион „Тренто“.

Пристигането на италиански специалист от такъв ранг е добре обмислен, според някои дори революционен ход. Самият Буратини иска не просто да създава таланти за нов волейболен триумф, а да положи основите на правилна система на работа. За него всички сини надежди край мрежата трябва да градят манталитета си с подчертан стремеж към постоянно усъвършенстване на всички игрови елементи в тренировките и мачовете. В работата си треньорът и ръководството на школата не допускат никакво родителско вмешателство, характерно за българския спорт през годините. Още след първите си дни в „Левски“ италианецът споделя, че е впечатлен от качествения материал и огромния ентусиазъм сред подопечните си. По думите му никъде на Апенините няма толкова стройна и ефективна структура, колкото изградената в школата на „Левски“ към днешна дата.


Синът на Владо Николов - Симеон, е не по-малко талантлив от батко си Александър и се очертава като основен актив на националния отбор

„Да печелиш с един млад състезател, е част от процеса на израстване. Това обаче не е първата ми цел. Най-голямата ми цел е да повдигнем нивото на максимален брой от тези млади волейболисти. Ако успеем след три години да изпратим играчи в мъжкия отбор на „Левски“ и в националните отбори на България – това ще е една много добре свършена работа“, заявява Буратини в първото си интервю у нас. Междувременно работодателите му Гаров и Давидов сключват споразумение за стратегическо партньорство с Българската федерация по волейбол. Така от 2021 г. до днес Garitage Park инвестира 600 000 лева за развитието на детско-юношеските школи в цялата страна. За да бъдат школата и отборът на „Левски“ на световно ниво, останалите клубове в България трябва също да са конкурентоспособни в развитието си. 

Най-добрата школа в света? „Ако можех, щях да спя в тази зала – не бих заменила волейбола за нищо. „Левски“ е на първо място семейство за мен, аз съм тук постоянно и хората от школата са винаги до мен – както за спорта, така и за мои проблеми. Искам да се развия колкото се може повече в „Левски“ и след това да замина“, споделя в интервю Микаела Стоянова, една от най-перспективните млади състезателки на клуба и националния отбор на България.

От уж случайно подхвърлена реплика в една от първите срещи между Гаров, Давидов и Николов девет години по-късно най-добрата школа в света има своя реален облик и постижения. Владо Николов дори си е формулирал измерител – според оценката му в детско-юношеска възраст „Левски“ има най-голям брой медали на състезателите си от световни и европейски първенства. И това явно не се дължи само на спортно-технически постижения. В книгата си „Високо“ той споделя: „Имам принцип, от който не искам да отстъпвам – работата с момчетата и момичетата на нашия клуб е цялостен процес. Тоест освен зала, треньори и добри условия за развитие – все неща, които могат да се купят с пари – талантливите деца тук целенасочено се възпитават и в категории като морал и човешко достойнство“. B







tps


Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ