УНСС подписа меморандум с 5 институции за създаване на Национална карта на интелектуалната собственост

BusinessGlobal
BusinessGlobal / 25 February 2025 14:09 >
УНСС подписа меморандум с 5 институции за създаване на Национална карта на интелектуалната собственост
Източник: УНСС
Венцислав Спиридонов, доц. д-р Атанас Атанасов, проф. д-р Димитър Димитров, Оля Димитрова, Мехти Меликов
УНСС подписа меморандум за разработване и ежегодно актуализиране на Национална карта на интелектуалната собственост в Република България (по общини) с пет национални институции – Министерството на културата, Патентното ведомство (ПВ), Националния статистически институт (НСИ), Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) и Националната асоциация на председателите на Общински съвети в Република България (НАПОС). В основата на изследването ще бъде научноизследователският екип на Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер „Проф. д-р Борислав Борисов“ (ИИСТТ) под ръководството на доц. д-р Николай Крушков.

На срещата Министерството на културата беше представено от Мехти Меликов, директор на дирекция „Авторско право и сродните му права“ и възпитаник на УНСС. Споразумението е подписано от ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров, министъра на културата Мариан Бачев, Оля Димитрова, председател на ПВ, доц. д-р Атанас Атанасов, председател на НСИ, Даниел Панов, председател на НСОРБ и Венцислав Спиридонов, председател на НАПОС.

Проф. Димитър Димитров изтъкна, че разработването на Национална карта на интелектуалната собственост в Република България е проект с голям потенциал, който може да се развие в много аспекти. Той допълни, че УНСС работи с Министерството на туризма по проект за дигитална карта на България, чрез която страната ни да бъде представена не само с рекламни кампании, но и като туристическа дестинация в дигитална среда. Университетът също така работи съвместно с вестник „Стандарт“ по проект „Чудесата на България – дигитални маршрути“, който има за цел да представи българското културно-историческото наследство. Ректорът обърна внимание, че данните от тези проекти, които са съотносими, също могат да бъдат обект на анализ при разработването и актуализирането на Националната карта на интелектуалната собственост в Република България.

„Това е проект с огромно значение за бъдещето, защото при тази централизация на държавата и желанието на общините за децентрализация, държавата трябва да придобие тези данни и да направи своите изводи“, каза Венцислав Спиридонов.

„Несъмнено това е проект, който обвързва в бъдеще дори и образованието, свързано с интелектуалната собственост, бизнеса и държавата като цяло. Предстои да бъде извършено и ново райониране на страната. Това има значение за интелектуалната собственост и териториалното разпределение в страната, има значение и към районирането“, каза доц. Атанас Атанасов и подчерта: „От НСИ и от мен, в лично качество, можете да разчитате на пълна подкрепа“.

„Като председател на Патентното ведомство бих казала, че това е един голям проект, който за първи път се случва в България – да се изведе цялата подобна информация за интелектуалната собственост. Радвам се, че индустриалната собственост и авторското право и сродните му права са на едно място, защото ще могат да се вземат адекватни мерки по данните, които се виждат. Тези данни могат да бъдат разширявани и ще бъдат разширявани. Може винаги да очаквате идеи от наша страна в тази посока“, коментира Оля Димитрова.

„От името на министъра на културата поздравявам екипа на проекта за идеята и за реализацията“, обърна се към присъстващите Мехти Меликов и допълни, че тепърва ще се разкрие потенциалът на проекта, а значението на Националната карта на интелектуалната собственост в Република България ще нарасне. Тя ще може да се институционализира и да бъде от полза в изготвянето на политики, защото, за да се правят политики в определени области, са необходими данни.

Доц. д-р Николай Крушков, вр.и.д. директор на Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер „Проф. д-р Борислав Борисов“ и ръководител на катедра „Интелектуална собственост и технологичен трансфер“, благодари на партньорите по проекта и представи методиката на научното изследване за разработване на Националната карта на интелектуалната собственост в Република България.

В документа е записано, че УНСС разработва и ще извършва ежегодно изследване и анализ на данни, свързани с интелектуалната собственост, предоставяни от НСИ, ПВ, Министерството на културата, както и съотносими данни от други източници. Университетът, в присъствието на ръководителите на своите асоциирани партньори от Министерството на културата, НСИ, ПВ, НСОРБ и НАПОС ежегодно, през месец март на всяка календарна година, ще представя на официален форум в УНСС Националната карта на интелектуалната собственост (по общини) пред кметовете или представителите на 265-те общини в Република България.

Методиката на научното изследване, неговото прилагане и актуализиране на информацията за състоянието на интелектуалната собственост по общини, съдържаща се в Националната карта на интелектуалната собственост в Република България се разработва от ИИСТТ „Проф. д-р Борислав Борисов“.

На подписването присъстваха доц. д-р Мария Воденичарова, зам.-ректор по научноизследователската дейност на УНСС и д-р Иван Начев, изследовател в ИИСТТ „Проф. д-р Борислав Борисов“.
Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ