Позиция: Отказът БРАИТ да влезе в НСТС е стратегически пропуск с дългосрочни последици
Позиция на БРАИТ
Със свое решение № 37/29.01.2025 г. Министерският съвет (МС) на Република България отново не призна Българска работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ) за представителна организация на работодателите на национално равнище. В резултат на това БРАИТ не е включена в състава на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).
Това решение е в разрез със съвременните икономически реалности и създава сериозни рискове за развитието на българската икономика. БРАИТ обединява ключови високотехнологични сектори като автомобилната и софтуерната индустрия, IT и ICT, биотехнологиите, изкуствения интелект, финтех, агритех, възобновяемата енергетика и електронната търговия – индустрии, които са основен двигател на глобалната икономика и приоритет за държавите-лидери.
Решението на Министерския съвет се основава на процедура, проведена от Комисията за установяване наличието на критериите за представителност към Министерството на труда и социалната политика (МТСП), като част от мотивите за отказ будят съмнение за обективността на процеса.
БРАИТ отговаря на всички формални изисквания за представителност в НСТС. Според официалните данни от Националния осигурителен институт (НОИ), БРАИТ кандидатства със 106 746 наети работници и служители и 2913 членове и работодателски организации. Въпреки това, без обосновани мотиви, Комисията обяви, че БРАИТ има 1127 членове и 70 140 работници и служители – резултати, които значително се разминават с обективните данни.
Към момента Управителният съвет на БРАИТ не е информиран за конкретните мотиви на Министерския съвет.
Последици за икономиката и бъдещето на България
През последните години високотехнологичните индустрии са ключов двигател на българския икономически растеж, като поддържат двуцифрени темпове на развитие и привличат младите и квалифицирани специалисти в страната. Въпреки това, липсата на стратегическа визия и информираност относно дигиталните технологии, изкуствения интелект, киберсигурността и стратегическата ИКТ инфраструктура в рамките на НСТС поставя под въпрос устойчивото икономическо развитие на страната.
Продължаващото неглижиране на високотехнологичните индустрии и отказът да бъде призната тяхната роля води до реални негативни последици за България, които вече са осезаеми:
● Липса на инвестиции и нестабилна бизнес среда
● Забавяне на дигитализацията, като България остава на последно място в ЕС
● Засилване на административната тежест, което затруднява иновациите и растежа
● Ниска конкурентоспособност, което ограничава дългосрочните икономически перспективи
Намираме решението на Министерския съвет за сериозно ощетяващо бъдещите поколения на България, затова ще продължим да отстояваме нашата мисия - да защитаваме интересите на иновативните индустрии и устойчивото икономическо развитие на страната.
—
За БРАИТ
Българска работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ) е учредена на 5 февруари 2020 г. като приемник на Асоциация на бизнес клъстерите. Асоциацията обединява организации, представящи индустрии с висока добавена стойност, които работят в областта на иновативните технологии и устойчивото развитие.
В Управителния съвет на БРАИТ влизат представители на водещи индустриални асоциации, включително:
Асоциация за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST)
Българска асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ)
Българска асоциация по информационни технологии (БАИТ)
Институт за агростратегии и иновации
Клъстер „Мехатроника и автоматизация“
Фондация „Клъстер информационни и комуникационни технологии“
Клъстер „Възобновяеми енергийни източници“
Клъстер „Тракия икономическа зона“
Клъстер „Изкуствен интелект България“
Българската предприемаческа асоциация (БЕСКО)
БРАИТ продължава да работи за развитието на високотехнологичните индустрии в България и ще защитава интересите на иновационния бизнес в страната.
За AIBEST
Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST) е независима браншова организация, чиято цел е да развива България като лидер в областта на интензивното познание за продукти, услуги и решения и като световна дестинация за образовани таланти. Асоциацията обединява компании от всички сфери на съвременната индустрия за бизнес услуги – BPO, ITO, R&D центрове или SSC (центрове за споделени услуги).
Абонирай се!
Абонамент за списание BGlobal може да заявите:-във фирма &bd...