Стабилността и европейската интеграция са ключови за привличането на инвестиции в България
ЕС има нужда от развитие на иновациите, заявиха политици и посланици по време на Софийския икономически форум V
За България проектите в областта на инфраструктурата, енергетиката и технологиите са от трайно значение за просперитета на страната,“ заяви Симеон Цомокос от Делфийския икономически форум при откриването на Петото издание на Софийски икономически форум, което се провежда днес в София. Той подчерта, че по-широката европейска перспектива предоставя по-добри възможности за развитие.
Алексиос Мариос Либеропулос, посланик на Гърция в България, допълни, че в настоящата сложна глобална среда е от съществено значение двете страни да останат водещи фактори за генериране на стабилност. Това, според него, е ключово за справяне с предизвикателствата, породени от войната и енергийната криза.
Посланикът отбеляза, че сформирането на редовно правителство в България е важна стъпка към осигуряване на политическа и икономическа стабилност. Това развитие повишава доверието и привлекателността на бизнес средата, стимулира притока на директни чуждестранни инвестиции и подобрява конкурентоспособността на страната.
Сред положителните новини за България, според Либеропулос, е и пълноправното ѝ присъединяване към Шенгенското пространство. Той определи този процес като „крайъгълен камък“ не само за България и Румъния, но и за целия Европейски съюз, включително Гърция.
Посланикът допълни, че друг приоритет за страната ни е присъединяването към Еврозоната. Той отбеляза, че гръцките компании демонстрират доверие в България, като до момента са инвестирали общо 3,7 млрд. евро, което е допринесло за създаването на хиляди работни места.
Eвропейският съюз (ЕС) има нужда от развитие на иновациите. Около това мнение се обединиха политици и посланици по време на Софийския икономически форум V. Извънредният и пълномощен посланик на Словения в Република България Н. Пр. Наташа Бергел смята, че е важно да има програма на европейско ниво за изобретатели.
За мен би било важно да имаме на европейско ниво програма за изобретателите, за да каним в Европа водещи хора в областта на иновациите, които да оказват подкрепа и да водят този процес в правилната посока, каза тя по повод на призива на бившия председател на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги, който публикува доклад за икономиката на ЕС и в него призова за подобряване на конкурентоспособността на Съюза.
Бергел посочи, че според нея ЕС трябва да осигури безвъзмездна помощ, за да ангажира най-добрите университети, учени и изследователски центрове. Ако това бъде направено, Европа ще усети положителен ефект до година-две и ще се превърне във водещ континент в областта на иновациите, смята тя.
Бившият евродепутат от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите Сергей Станишев призова за обединение на капиталовите пазари. Мария Габриел, бивш еврокомисар и министър на външните работи, смята, че ЕС трябва да се превърне в Съюз на действието.
Важното е да създадем списък от 500-те предприятия с най-висок потенциал и да започнем на работим. Трябва да намерим начин да подпомогнем растежа на средните предприятия и да направим Европа привлекателен континент, защото когато говорим за богатите американци, да се знае, че само 10 на сто от инвеститорите в САЩ са американци, а останалите са чужденци. Т.е. трябва да имаме конкретни програми за конкретни действия, каза тя.
Абонирай се!
Абонамент за списание BGlobal може да заявите:-във фирма &bd...