Лидер, но и аутсайдер

Къде се намира България в международните класации

BusinessGlobal
BusinessGlobal / 10 January 2025 12:20 >
Лидер, но и аутсайдер
Текстът е публикуван в бр. 12(52) на сп. Business Global.

Георги Ангелов,
старши икономист на Институт „Отворено общество“

Къде се намира България в международните класации? Подобрява ли се, или се влошава? Надскача ли очакванията, или се справя по-зле от потенциала? Кои са силните и слабите страни на родната икономика и бизнес среда? На тези въпроси ще се опитаме да отговорим чрез кратък преглед на класирането на страната в международни класации.
Ще започнем с една базова класация – по доход на човек от населението. В Европейския съюз България е на последно място по БВП на човек в реално изражение, малко след Гърция и Латвия, по данни на Евростат за 2023 г. В региона на Балканите страната е четвърта след Румъния, Хърватия и Гърция, но преди всички страни от Западните Балкани, вкл. Черна гора, Сърбия, Северна Македония, Албания и Босна. Вижда се много ясно, че страните, които успяха да влязат в Европейския съюз, се справят по-добре от тези, които са все още отвън.
В глобален мащаб според последните данни на Международния валутен фонд през 2023 г. България се нарежда на 60-о място в света по брутен вътрешен продукт на човек от населението в реално изражение (и 66-о място при измерване в долари на човек от населението, бел. авт.). 60-ото място по БВП на човек ще бъде нашият репер на сравнение. Ако искаме да се движим напред икономически, трябва да сме по-нагоре от 60-о място в различните класации. И обратно, ако някъде сме под 60-о, това ни тегли надолу.

Има няколко показателя, по които България е сред лидерите не само в Европа, но и в света. Например с 10% данък за доходите и печалбите България е сред страните с най-ниско облагане в света – реално по-ниско облагане има само в няколко офшорни зони (като Кайманите и Бермуда) и производители на петрол (като Обединените арабски емирства и Бахрейн). В европейски мащаб българските преки данъци са най-ниски – в няколко други страни също има 10% ставки, но не и за двата преки данъка, а само за един от тях (напр. Румъния, Сърбия, Македония и Унгария).
Ако погледнем общото данъчно облагане, измерено като процент на данъчните приходи от БВП, България е на пето място в Европейския съюз с около 31% от БВП.

Само четири държави имат малко по-ниско облагане от България – това са Ирландия, Румъния, Малта и Латвия. С други думи, независимо дали го гледаме като ставки, или като приходи, България е с ниско и конкурентно данъчно облагане.

Още по-положителна е макроикономическата ситуация. През 2023 г. за първи път България постигна лидерство в целия Европейски съюз по най-нисък дълг като дял от БВП. Според Евростат страната ни изпревари дългогодишния лидер Естония, което е огромно постижение, като имаме предвид, че Естония започна от нулата преди три десетилетия, докато България започна прехода като една от най-задлъжнелите комунистически държави и беше сред страните с най-висок дълг.

Не по-малко постижение е скоростта на мобилния интернет в България, която от години е в топ 10 в целия свят. Освен България в топ 10 са основно петролни държави и свръхбогати западни страни. Според данни на ЕС България е също така в топ 4 по покритие на домакинствата с оптичен интернет – не всички ползват пълния капацитет на оптичната мрежа, но положителното е, че инфраструктурата е налична. Не е толкова трудно за петролните държави да изградят първокласна технологична инфраструктура, но за страна като България това е постижение, което създава добри условия за бизнеса и ни дърпа напред.
Според най-новото издание на Индекса на икономическата свобода в света на канадския институт Фрейзър, България се нарежда на 52-ро място в света през 2024 г. Това е отстъпление от класирането в топ 40 в света преди ковид-19 – заради пандемията България отчита влошаване в размера на правителството и регулациите (увеличават се, бел.ред.) и най-вече в стабилността на парите в резултат на резкия скок на инфлацията през последните две години. Някои от тези проблеми са еднократни и скоро няма да влияят – например инфлацията, но други предизвикателства са дългосрочни.
Като цяло най-големият проблем за България в индекса на икономическа свобода е правната система и правото на собственост. По този показател страната е на последно място в Централна и Източна Европа. Силните страни на България са в свободата на международната търговия и стабилността на парите.

Интересно е, че другият Индекс на икономическата свобода – на американската фондация Херитидж – поставя България далеч по-напред, на 31-во място сред 184 страни в света. По този индекс България се справя най-добре в категорията данъчно бреме и фискална стабилност, следвани от търговска свобода. Най-зле страната се класира по корупция, правосъдие и финансова свобода.
Новото изследване на Световната банка „Готовност за бизнес“ поставя България доста напред в класирането, макар че в първото му издание са включени сравнително малко държави, едва 50 (но се очаква включване на около 180 държави до две години). През 2024 г. сред 50-те изследвани държави България се нарежда
на 6-о място

по регулативна рамка, на 11-о място по публични услуги и на осмо място по оперативна ефективност. Според Световната банка България се справя най-добре по индикатора започване на бизнес, следван от комунални услуги и международна търговия. Най-зле страната се представя по данъчни процедури, процедура по фалит и пазарна конкуренция (вкл. антитръст, държавни компании и обществени поръчки).
Индексът на върховенството на закона на World Justice Project поставя България на 59-о място от 142 страни – без промяна спрямо предходната година, макар че се отчита минимално подобрение на оценката за страната в последните три години. От страните в ЕС в тази класация само Унгария е по-назад. България се справя най-зле по отношение на корупция, криминално правосъдие, държавна власт, гражданско правосъдие и прилагане на регулациите.

Подобно е класирането на страната ни и в Международния индекс „Право на собственост“, където през 2024 г. сме на 56-о място – леко подобрение спрямо 59-ото през 2023 г. В Европейския съюз България е на последно място заедно с Гърция. Най-ниски са резултатите на страната в областта на правната и политическа среда – по-конкретно независимост на съдебната власт, контрол над корупцията и върховенство на правото. Правото на собственост е важно, тъй като изследванията показват, че добрата защита на това право води до повече инвестиции, по-ниско неравенство в доходите, по-малко бедност, по-висока конкурентоспособност, повече иновации.

Според Годишника на световната конкурентоспособност за 2024 г. на Института за развитие на управлението, Швейцария, България се нарежда на
58-о място от 67

изследвани държави, като се отчита влошаване в целия период от пандемията насам. В последното издание страната отчита добри резултати по отношение на икономическия растеж на човек от населението, както и ниски разходи за наеми на офиси и горива и силно представяне при износа на стоки. Позитивни страни са също ниското облагане и стабилният валутен курс, но като цяло показателите за бизнес ефективност, инфраструктура и ефективност на държавата са слаби.
Глобалният иновационен индекс на Световната организация по интелектуална собственост поставя България на 38-о място от 133 държави през 2024 г. – без промяна в класирането спрямо предходната година. Според анализа страната надскача потенциала си и постига по-добро класиране, отколкото е нивото ѝ на доходи. Също така по вложени ресурси страната е на 50-о място, но по резултат е на 32-ро място, т.е. постига по-висок резултат, отколкото са вложените ресурси.

Основният проблем на страната са институциите, включително политическата нестабилност, върховенството на правото, неефективността на държавата. Човешкият капитал и изследванията също не са сред силните страни особено що се отнася до дела на завършилите научни и инженерни специалности. Силните страни на България са свързани с креативните индустрии, инфраструктурата и някои аспекти от икономиката на знанието.

Завършваме прегледа на класациите с образованието. Тук резултатите са контрастни в зависимост от възрастта на учениците. При най-малките ученици България се класира сравнително добре – например, международното изследване PIRLS по четене за четвъртокласници поставя България в топ 10 в света. Международното изследване TIMSS за математика и природни науки класира страната съответно на 29-о и 24-то място от 58 включени държави.

С други думи, в началното училище резултатите на учениците са съвсем прилични. Не стоят така нещата обаче в седми клас. Според международното изследване PISA България е окупирала последните места в ЕС по четене, математика и природни науки. Според данните около половината от 15-годишните български ученици са функционално неграмотни. В същото време страни от нашия регион, като Естония, са сред водещите в Европа и света, което ще помогне да постигнат високо качество на работната сила, съответно по-висока производителност и икономически потенциал.

И така, що се отнася до макроикономика, данъци и телекомуникационна инфраструктура, България стои добре. Но трябва да се справи с предизвикателствата във върховенството на правото, тежките процедури, човешкия капитал и образованието, както и базовата инфраструктура и ефективността на държавата. Всяко подобрение в тези аспекти ще повиши потенциала на икономиката в дългосрочен план.
Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ