България демонстрира напредък по ключови показатели на Целите за устойчиво развитие на ООН, като добавена стойност в промишлеността, 5G покритие и екоразработки, но продължава да изостава спрямо средното за ЕС в области като разходите за научноизследователска и развойна дейност, индустриалната производителност и персонала, зает в научни дейности.
Констатициите са включени във Втория национален преглед на изпълнението на Целите на ООН за устойчиво развитие в страната, за периода 2015 – 2024 г. Прегледът е публикуван за обсъждане в Портала за обществени консултации, съобщава
БТА.
Сред положителните тенденции е увеличението с 38,25 % на добавената стойност от промишлеността на човек от населението. Въпреки че номинално добавената стойност остава под средното ниво в ЕС, значителният й ръст показва подобрение в ефективността на промишления сектор чрез модернизация на производствените процеси и засилване на експортно ориентираните индустрии.
Ръстът в индексa на екоиновациите също се отчита като положителна тенденция. Това се дължи на повишено финансиране за екологични проекти и усилия за намаляване на въглеродния отпечатък в индустриалния сектор.
Друга положителна тенденция е устойчивият растеж на относителния дял на добавената стойност, създадена от средно и високотехнологичната индустрия, което свидетелства за структурна трансформация на икономиката. Тя обаче още е под средните стойности за ЕС, което показва нуждата от поактивни инвестиции в технологии, научноизследователска дейност и квалификация на работната сила.
И тук идва голямото предизвикателство – за десет години се регистрира много ограничен напредък по показателите за научноизследователска и развойна дейност (НИРД) и иновации. Разходите за НИРД като дял от БВП са средно 0,8 %, с отрицателно изменение от 2,92 на сто, а разходите в сектор "предприятия" са още по-ниски - 0,6 %, което подчертава слабата връзка между научните изследвания и бизнеса. Въпреки че бюджетните разходи за НИРД нарастват до 417,5 млн. лв. през 2023 г., човешкият капитал остава ограничен - изследователите са 2235,5 на милион жители, под средното за ЕС.