Guardian: Милиардери са получили щедри земеделски субсидии

Над €3,3 млрд. е дал Брюксел на 17 супербогаташи за периода 2018 г.-2021 г.

BusinessGlobal
BusinessGlobal / 03 November 2024 17:14 >
Guardian: Милиардери са получили щедри земеделски субсидии
Източник: Pixabay.com - Bru-nO
Европейският съюз е дал щедри земеделски субсидии на компании на милиардери между 2018 и 2021 г., разкрива в. Guardian. Сред бенефициентите са компании, собственост на бившия чешки премиер Андрей Бабиш и британския бизнесмен Джеймс Дайсън.

Милиардерите са били крайни бенефициенти на €3,3 млрд. субсидии от ЕС за селското стопанство през четиригодишния период, въпреки че хиляди малки ферми са били затворени, сочи анализ на официални, но непрозрачни данни от страните членки на ЕС.

Сред 17-те крайни бенефициенти, включени в списъка на най-богатите на Forbes за 2022 г., включват бившия чешки премиер Бабиш, който беше оправдан през февруари за измама, свързана със субсидии за земеделие, британският "магнат на прахосмукачките" и радетел за Брекзит Джеймс Дайсън,и китайския инвеститор Гуо Гуангчанг, който притежава футболния клуб Улвърхямптън Уондърърс.

Други милиардери, бенефициенти на фондовете на данъкоплатците на ЕС, включват германския месарски магнат Клеменс Тьонис, датският ентусиаст по възстановяването на дивата природа и частен собственик на земя в Обединеното кралство Андерс Холч Повлсен и датският бизнесмен Кйелд Кирк Кристиансен, бивш главен изп. директор на Lego.

„Това е лудост“, казва Беноа Бито, френски органичен фермер и евродепутат от Зелените в последния Европейски парламент. „По-голямата част от фермерите се борят да изкарват прехраната си“, допълва той.

ЕС дава една трета от бюджета си на фермерите чрез общата си селскостопанска политика, която раздава пари въз основа на площта земя, която фермерите притежават, а не на това дали имат нужда от подкрепата.

Но строгите правила за поверителност, слабите изисквания за прозрачност и сложните вериги на собственост на компанията означават, че е малко възможно да се провери кой получава парите. В проучване, поръчано от комисията за бюджетен контрол на Европейския парламент през 2021 г., изследователи от Центъра за европейски политически изследвания установиха, че „в момента де факто е невъзможно“ да се идентифицират най-големите крайни бенефициенти на финансиране от ЕС с пълна сигурност.
Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ